Innlegg

Årsoppsummering 2017

Staben i salt-peanuts.eu, har kommet med sine selvangivelser for 2017, og her er hva som er kommet inn av favoritter for året som snart er historie:

 

Lars Mossefinn

Årets konserter:

SHEILA JORDAN/CAMERON BROWN, Vossa Jazz 8. april

DAVID HELBOCK TRIO, North Sea Jazz Festival 8. juli

STEVIE WINWOOD, North Sea Jazz Festival 7. juli

TRIO MEDIÆVAL RIMUR & SAUMUR, Vangskyrkja, Voss, 1. september

KARIN KROG OG JOHN SURMAN, Vossa Jazz 7. april

SINIKKA LANGELAND MAGICAL FOREST, Vangskyrkja, Voss, 10. november

ELISABETH LID TRØEN/DAG ARNESEN/KÅRE GARNES/FRANK JACOBSEN, Gamlekinoen, Voss, 24. mars

CHICK COREA OG TRONDHEIM JAZZORKESTER, North Sea Jazz Festival, Rotterdam,  9. juli

NILS PETTER MOLVÆR GROUP,  Vossa Jazz 8. april

SUSANNA & THE BROTHERHOOD OF OUR LADY, Vossa Jazz 8. april

 

Årets plater:

THEO BLECKMANN Elegy (ECM)

TRIO MEDIAEVAL & ARVE HENRIKSEN Rímur (ECM)

Ola Kvernberg Steamdome (GRAPPA)

NILS ØKLAND Lysning (HUBRO)

SVEIN TANG WA Perler fra Svein (BALDER)

ERLEND APNESETH TRIO Åra (HUBRO)

CHRIS POTTER The Dreamer Is The Dream (ECM)

ARVE HENRIKSEN Towards Language (RUNE GRAMMOFON)

ATOMIC Six Easy Pieces (ODIN)

MOLECULES & ERLEND SKOMSVOLL Louder Than You (ØRA FONOGRAM)

 

Årets gjenutgjevingar:

KARIN KROG The Many Faces of Karin Krog. Recordings 1967-2017 (ODIN)

THELONIOUS MONK Les Liaisons Dangereuses 1960 (Sam Records/Saga

AHMED JAMAL The Awakening (Be With Records)

HERMETO PASCOAL & GRUPO Vice Versa Viajando Com O Som (Far Out Recordings)

ARNE NORDHEIM Electric (Rune Grammofon)

 

Eyal Hareuveni

Årets konserter:

BAG (Anna Högberg & Christof Kurzmann);  SUSAN ALCORN, Solo; RADIAN; Illegal Crowns and KAJA DRAKSLER & SUSANA SILVA SANTOS, all @ Unlimited Music Festival 31, Wels, Austria

KEN VANDERMARK/STEVE SWELL/JON RUNE STRØM/PAAL NILSSEN-LOVE. Levontin 7, Tel Aviv

BALLISTER (Dave Rempis/Fred Lonberg-Holm/Paal Nilssen-Love), Blue Tomato, Vienna

MODERATO CANTABILE (Anja Lechner/François Couturier), Jerusalem Jazz Festival, Jerusalem

TOSHINORI KONDÕ/PETER BRÖTZMANN/HEATHER LEIGH, Martinschlössl, Vienna

JOKE LANZ/LEO RIEGLER/DIEB13, Rhiz, Vienna PHIL MINTON/DIEB13, Steinergasse 8, Vienna

 

Årets plater:

EVE RISSER/KAJA DRAKSLER To Pianos (Clean Feed)

MADE TO BREAK Trébuchet (Trost)

VARIOUS ARTISTS Sky Music: A Tribute to Terje Rypdal (Rune Grammofon)

GORAN KAIFES SUBTROPIC ARKESTRA The Reason Why Vol. 3 (Headspin Recordings)

MARK SOLBORG/CHRISTIAN SKJØDT Omdrejninger (ILK Music)

ANJA LECHNER/AGNÈS VESTERMANN Valentin Silvestrov: Hieroglyphen der Nacht (ECM New Series)

STEÉPHAN OLIVA/SUSANNE ABBUEHL/ØYVIND HEGG-LUNDE Prince (Vision Fugitive)

ISABELLE DUTHOIT/FRANZ HAUTZINGER Lily (Relative Pitch Records)

GREG SAUNIER/MARY HALVORSON/RON MILES New American Songbook, Volume 1 (Sounds American)

YANNIS KYRIAKIDES Subvoice (Unsounds)

HONORABLE MENTION Ryuichi Sakamoto – async (Commons)

 

Årets gjenutgivelser:

VINNY GOLIA WIND QUARTET Live at the Century City Playhouse (Dark Tree)

SUN RA Singles Volume 2: The Definitive 45s Collection 1962-1991 (Art Yard)

SUN RA AND HIS ARKESTRA Thunder Of The Gods (Modern Harmonic)

SVEN-ÅKE JOHANSSON/ALEXANDER VON SCHLIPPENBACH Schraubenlieder (Trost)

 

Lars Grip

Årets plater:

DIVERSE ARTISTER Jazz Cosmopolite, Svensk Jazzhistoria vol. 11 (Caprice)

MATS GUSTAFSSON/CRAIG TABORN Ljubljana (Clean Feed)

JOËLLE LÉANDRE/THEO CECCALDI Elastic (Cipsela)

SVEN-ÅKE JOHANSSON/BENGT NORDSTRÖM/ALEXANDER VON SCHLIPPENBACH Stockholm Connection (Umlaut Records)

LINA NYBERG Terrestrial (Hoob Records)

FREDRIK LJUNGKVIST And now the queen (Lilalo Records)

SEYMOR WRIGHT/PAT THOMAS/JOEL GRIP Ahmed, new jazz imagination (Umlaut)

BERTRAND DENZIER/JOEL GRIP/SVEN-ÅKE JOHANSSON/ALEXANDER VON SCHLIPPENBACH Neuköllner Modelle (Umlaut)

MAT MANERI/DANIEL LEVIN The Trancendent Function (Clean Feed)

PATRIK BOMAN AMBIVALENT Soul searching (PB7)

 

Jan Granlie

Årets konserter:

AMOK AMOR, Jazzhouse, København, 27. april

ICP, 50 YEARS, Bimhuis, Amsterdam 14, 15, 16. april

MATTHEW SHIPP, Vossa Jazz 9. april

SHEILA JORDAN/CAMERON BROWN, Vossa Jazz, 8. april

KONGE, Kongsberg jazzfestival, 7. juli og Skuespillhuset, Copenhagen Jazz Festival, 11. juli

CARSTEN DAHL/MAJID BEKKAS/GORAN KAJFES/STEFAN PASBORG Jazzhus Montmartre, København, 9. juni

GIANLUCA PETRELLA/ALEXANDER HAWKINS/GIOVANNI GUIDI/LOUIS MOHOLO-MOHOLO Novara Jazz, Italia 2. juni

EVE RISSER WHITE DESSERT ORCHESTRA, Moldejazz, 21. juli

ANNI ELIF EGECIOGLU ”EDITH”, Umeå Jazz Festival, 28. oktober

ATTACK!, Umeå Jazz Festival, 27. oktober

 

Årets plater:

VARIOUS ARTISTS Celebrate Ornette (SONG X)

HÅVARD WIIK TRIO This Is Not A Waltz (Moserobie)

OLA KVERNBERG Steamdome (Grappa)

ALMEIDA/AMADO/FRANCO The Attic (Nobusiness)

ENRICO PIERANUNZI / MADS VINDING / ALEX RIEL Yesterdays (Stunt Records)

TORHILD OSTAD / CARSTEN DAHL Jeg roper til deg (NORCD)

GARD NILSSEN’S ACOUSTIC UNITY Live In Europe (Clean Feed)

LASSE MØRCK QUARTET Imaging Places I’ve Never Been (Nordsø Records)

THUMBSCREW Convallaria (Cuniform)

FRANDS RIFBJERG QUINTET Songs and Melodies (Gateway)

 

 

Reutgivelser:

WILLEM BREUKER KOLLEKTIEF Out of The Box (BVHaast)

TRIO 65 ½ 66 67 (Storyville)

THELONIOUS MONK Les liaisons dangereuses 1960 (Sam Records/Saga)

JAZZ QUINTET 60 The Last Call (Sonorama)

EDWARD VESALA TRIO Nana (Svart Jazz)