Nye skiver og bøker


flere skiver og bøker...

Våre podkaster


flere podkaster ...

Skiver du bør ha


flere anbefalte skiver...

Våre beste klipp


flere filmer...

Ledere og debattinnlegg


flere debattinnlegg...

Innlegg

Purpur vinder den danske Jazzkonkurrencen 2026 ved en spændende finale

Et helt propfyldt Jazzhus Montmartre i København, oplevede tre unge jazzbands, hvor Purpur til sidst blev udpeget som vindere af Jazzkonkurrencen.

De tre bands ELJO, Purpur og Venya har i løbet af foråret spillet under Jazzkonkurrencen-banneret i Odense, Aalborg og Kolding. Onsdag aften var tiden kommet til finalen, der, efter et år i Kolding, var tilbage på det legendariske Jazzhus Montmartre. Efter tre flotte koncerter og en votering blandt årets jury kunne Purpur gå derfra som vindere.

Finaleaftenen bød ikke kun på stærke musikalske oplevelser, men også på uventet dramatik. Efter en smuk og selvsikker koncert fra Venya med deres sjælfulde og poppede fusion, gik Purpur oprindeligt på som andet band, men måtte forlade scenen efter få minutter på grund af et ildebefindende i bandet.

Her viste både deltagere, personale og publikum sig fra deres bedste og mest omstillingsparate side. Efter en hurtig beslutning og en større rokade kunne ELJO gå på scenen i Purpurs sted og præsentere deres minimalistiske, men rytmisk komplekse univers for det meget opmærksomme publikum. Som aftenens sidste navn vendte Purpur tilbage i en let ændret opstilling og fremførte deres folk-inspirerede bud på melodisk, nordisk jazz.

Et band med stort B
Juryen bestående af Nanna Ruus, Sophie Amalie ‘Fimmer’ Engell og William Littauer gik på scenen efter koncerterne og præsenterede Purpur som vindere af Jazzkonkurrencen. I deres motivation lagde juryen vægt på det unge bands store udvikling gennem forløbet, deres bandånd og deres spændende tilgang til musikken:

“Aftenens vindere er virkelig et band med stort B. De har gennemgået en kæmpe udvikling. De er både modige og legesyge, og deres musik er allerede virkelig spændende at lytte til for publikum. Vi håber, at de vil fortsætte i øvelokalet med at bruge endnu mere tid på at finde ud af, lige præcis hvilken musik de allerhelst vil lave.“

Efter den udtalelse kunne Purpur gå på scenen og modtage publikums meget entusiastiske hyldest såvel som præmien på 10.000 kr til et selvvalgt projekt samt EP-indspilning inkl. mix hos The Hideout Studio i Aalborg.

Fra imposter-syndrom til selvtillid og sejr
Aftenens vindere var tydeligt berørte og lagde efterfølgende vægt på, hvordan forløbet havde styrket deres selvtillid og hjulpet deres fremtidsplaner på vej:

“Da vi blev udvalgt til Jazzkonkurrencen fik vi helt vildt imposter-syndrom, men det har været et så rart og lærerigt forløb. Kæmpe tak til alle, der har arbejdet med det hen ad vejen, og især til de andre deltagere. Vi har en masse fremtidsplaner som lige er blevet meget lettere at føre ud i livet.”

I kølvandet på Jazzkonkurrencen-sejren kan Purpur opleves under Vinterjazz i Odense, Kolding og Aalborg. Hold øje med både ELJO, Venya og Purpur i din lokale koncertkalender og hør morgendagens lyd ved førstkommende lejlighed.

(Pressemedelelse fra JazzDanmark Foto: Peter von Freiesleben)