Nye skiver og bøker


flere skiver og bøker...

Våre podkaster


flere podkaster ...

Skiver du bør ha


flere anbefalte skiver...

Våre beste klipp


flere filmer...

Ledere og debattinnlegg


flere debattinnlegg...

På skive

RASMUS OPPENHAGEN KROGH

«Pillars»
APRIL RECORDS, APR152CD

Etter sitt kritikerroste album Until Then fra 2023 kommer nå den danske gitaristen og komponisten Rasmus Oppenhagen Krogh ut med sitt fjerde album som bandleder. «Tittelen, Pillars refererer til søylene som livet og eksistensen hviler på», forklarer Krogh. «Øyeblikkene, følelsene og møtene som former oss som mennesker, og som følger oss på resten av veien. Øyeblikksbilder som blir definerende for hvordan livet vårt utvikler seg.»

Som på tidligere utgivelser er Krogh omgitt av noen av Danmarks fineste musikere, alle mangeårige samarbeidspartnere hvis personlige stemmer og improvisasjonsbaserte tilnærming har påvirket hans musikalske utvikling dypt. På albumet samarbeider han med Anders «AC» Christensen på elbass, Jakob Høyer på trommer, Lars Greve på klarinetter og effekter, Simon Toldam på piano og og Victor Dybbroe på perkusjon.

I de senere årene har Danmark markert seg med noen utmerkede gitarister. Det er nok å nevne Jacob Bro og Mikkel Ploug. Og å lytte til Oppenhagen Krogh blir som en kombinasjon av disse to, og særlig sistnevnte. På hans plate får vi 10 komposisjoner som han selv står ansvarlig for, og jeg må innrømme at det egentlig var for medmusikantene jeg «kastet meg over» utgivelsen. For han har satt sammen et utmerket band til å «hjelpe til» i tolkningen av disse 10 komposisjonene.

Og det er 10 fine komposisjoner vi får stifte nærmere bekjentskap med. Oppenhagen Krogh er en utmerket gitarist og låtskriver, og svever i front på alle låtene, med utmerket komp. Og særlig merket jeg meg bass-spillet til «AC» og trommespillet til Høyer, og med andre som gode «bisittere». De to nevnte er blant de mest brukte kompmusikerne i den danske jazzen, nesten uansett hvilke sjanger man beveger seg innom.  Og med Toldams stillfarende og fine piano- og synthspill og Greves like stillfarende og fine klarinettspill danner de, sammen med Dybbroes perkusjon, et «drømmekomp» Oppenhagen Krogh kan boldre sweg over i hans fine og, til dels, lyriske gitarspill.

For den som liker Mikkel Plougs «verandaplate» fra pandemitiden, er dette den perfekte oppfølger.

Jan Granlie

Rasmus Oppenhagen Krogh (electric guitar, acoustic guitar), Anders «AC» Christensen (electric bass), Jakob Høyer (drums), Victor Dybbroe (percussion), Lars Greve (reeds, effects), Simon Toldam (piano, syjthesizer)