
Den amerikanske multiinstrumentalisten Ned Rothenberg har spesialisert seg på forskjellige treblåseinstrumenter, så som altsaksofon, klarinett, bassklarinett, fløyte og den japanske bambusfløyten shakuhachi. Han var et av grunnleggerne av treblåsetrioen New Winds med J. D. Parran og Robert Dick, og han har vært å høre med blant andre Fred Frith, Evan Parker, Marc Ribot, Elliott Sharp, Anthony Braxton, Kip Hanrahan, Steve Nieve, John Zorn, Yuji Takahashi, Sainkho Namtchylak, Tomeka Reid og en rekke andre.
Om å utgi en plate med improvisert musikk i disse urolige tidene, sier han i platecoverteksten: «How and why do we continue to make art in this bizarre time? Let me try here to offer a small break from insanity. I do believe that for listeners in our small pond, focused attention on sonic expression might help the individual keep a connection with their humanity and reinforce positive human endeavors—love, empathy, and truth-seeking.
These seemingly obvious pursuits now need support as they are so unbelievably at risk. I offer this music as an aural refuge for mind and body. Such small breaks—with whatever nourishes your soul—may be an invaluable source of strength in the coming days».
På denne soloplaten, som er hans første soloplaten hans på 13 år, får vi høre han på altsaksofon, Bb og A-klarinett og shakuhachi, og vi får 13 egne komposisjoner/improvisasjoner, før han avrunder med Thelonious Monk (og Cootie Williams) sin kjente «’Round Midnight».
Og hans spill er ofte to av instrumentene sammen i en slags dubbing. Og bruken av sirkelpust er gjennomgående, noe som skaper et spesielt musikalsk landskap som innimellom blir ytterst fengende og magisk. Han er en ytterst dyktig treblåser, og hans teknikk er fremragende, og musikken fremstår nesten som om den var gjort av Philip Glass.
Han spillerrelativt likt på alle de forskjellige instrumentene, slik at hele utgivelsen nærmest blir en låt. Men innimellom, som i altsaksofonlåta «Resistance Anthem», varieres det, siden han her gjør en «ren» sololåt på altsaksofonen, som blir som en salme, og som, på mange måter, forteller om den skrøpelige tilstanden hjemlandet hans er i. Det samme kan man si om fjerdesporet «How You Slice It», hvor klarinetten(e) får utfolde seg på en fin måte. Og sistesporet, «’Round Midnight», leveres på en «sår» og fin måte på,, med shakuhachi som sender oss ut i verden med en klar beskjed om at det i alle fall er noen i USA som med sterke, musikalske elementer forteller oss at alle ikke er enige i den vegen dette landet er i ferd med å bevege seg.
En spennende, variert og fin utgivelse fra en utmerket treblåser.
Jan Granlie
Ned Rothenberg (alto saxophone, Bb clarinet, A clarinet, shakuhachi)






















