Nye skiver og bøker


flere skiver og bøker...

Våre podkaster


flere podkaster ...

Skiver du bør ha


flere anbefalte skiver...

Våre beste klipp


flere filmer...

Ledere og debattinnlegg


flere debattinnlegg...

På skive

SCHEEN JAZZORKESTER & STÅLE STORLØKKEN

«Double Reality Beyond Space And Time»
GRONG, GMP25021

Keyboardisten Ståle Storløkken har tidligere jobbet med et prosjekt med Trondheim Jazzorkester og S. Møller Storband, og han har, opp gjennom årene, satt sine tydelige fingeravtrykk i band som BOL, Supersilent, Veslefrekk, Humcrush, Cucumber, Elephant9, Terje Rypdal Skywards, Arve Henriksen og «alle» andre, norske band som trenger heftig orgel og keyboards i «bånn».

Scheen jazzorkester er et profesjonelt 13-manns jazzensemble med base i Grenlandsområdet. De hadde sin første konsert i Skien i februar 2010, med en storbandbesetning på 18 medlemmer, inkludert et flertall av profesjonelle musikere med base i Grenlandsområdet. Orkesteret ble opprinnelig initiert av André Kassen, Rune Klakegg og Jon Øystein Rosland, og motivasjonen bak orkesteret var å gi profesjonelle musikere og komponister i området utfordringer og muligheter for kunstnerisk vekst. Repertoaret for den første konserten besto av komposisjoner av Magne Rutle og Rune Klakegg. Prosjektet var vellykket både musikalsk og sosialt, og det store ensemblet består nå av 10 musikere, med gjester avhengig av de ulike prosjektene. Musikerne i orkesteret har ulik bakgrunn, og de kommer fra både jazz og klassisk musikk, noe som skaper et åpent og dynamisk uttrykk mellom samtidsjazz og nordiske lyder. Orkesteret har siden 2013 vært det regionale store profesjonelle ensemblet i Sør-Jazzregionen i Norge, og har lykkes med å bli en stor kraft i norske progressive komponistbaserte ensembler sammen med lignende enheter i Oslo, Bergen og Trondheim.

Og denne gangen er det musikken til «keyboard-monsteret» Ståle Storløkken de har fått bryne seg på.

Og i en «streit storbandsammenheng» er kanskje ikke Storløkkens komposisjoner det man er vant til. For hans musikalske ideer og visjoner strekker seg et godt stykke vekk fra Count Basie og Duke Ellington. Her er det moderne jazz som er det dominerende, og med denne gjengen med ytterst kompetente musikere, skaper Storløkken og Sceen jazzorkester strålende musikk. For det er ikke kun Storløkken som er i verdensklasse av musikerne. Her finner vi musikere vi kjenner fra en rekke andre konstellasjoner, som pianisten Eyolf Dale, som er i front allerede i åpningslåten «Orbital Merry Go Around», trommeslageren Audun Kleive, som hele vegen gjennom er et «knutepunkt» i bandstrukturen, trompeteren Thomas Johansson, som bemerker seg uansett i hvilken sammenheng han deltar, og de to trombonistene, svenske Mats Äleklint og Erik Johannesen. Og med Storløkken, Dale og Kleive som «styrende» musikere, kan resten av gjengen slippe seg løs, kaste seg utpå og levere strålende spill i Storløkkens vidunderlige verden.

Storløkken er en finutlig komponist, som her har levert seks komposisjoner til jazzorkesteret, de tar «på strak arm», og lager ytterst spenstig musikk ut av. Men Storløkken oppfører seg denne gangen. Han tar ikke jut de mest «heavy» ideene sine, men tilpasser komposisjonene til ensemblet. Noen ganger er det det groovy som spiller hovedrollen, andre ganger det mer svevende og mer komponerte. Men hele vegen er det Storløkkens klare fingeravtrykk som preger musikken. Han er en leken komponist, og han opererer ikke i front slik at det blir Storløkkens keyboards med stort komp, men et solid stort ensemble med glimrende solister, som fremfører hans mange ideer.

Dette er blitt en fin utgivelse hvor vi, omsider, får høre Storløkken som komponist og tilrettelegger, mer enn en av de heftigste keyboardistene på denne siden av solsystemet. Han lager lekne komposisjoner som overlater mye til de enkelte solistene, som alle kommer svært godt ut av det på denne utgivelsen.

Men Storløkken er ikke kun en tilrettelegger og komponist. Innimellom «sniker» han seg fram og bestemmer hvor «skapet skal stå». Men hør på femtesporet, «Anti Dark Blue Matter Wash Up», hvor bandet virkelig får utfolde seg, og hvor de to trombonistene og Thomas Johansson virkelig får vist seg fram.

Men det er helheten i låtene, variasjonen og det utsøkte trommespillet til Kleive og pianospillet til Dale som, på mange måter, holder det hele sammen og gjør dette til en utmerket utgivelse.

Når jeg spiller gjennom denne utgivelsen – gang på gang – så driver jeg også å leser den nylig utkomne boken om Trondheim jazzorkesters 25-årsjubileum, hvor man gjennom nesten hele historien har hatt kravet om en bedre kjønnsbalanse fra, blant annet, politiske myndigheter på agendaen. Og her har vel Scheen Jazzorkester en liten veg å gå?

Jan Granlie

Ståle Storløkken (keyboards), Line Bjørnør Rosland (bass clarinet), Jon Øystein Rosland (tenor saxophone), Joakim Bergsrønning (alto saxophone, clarinet, flute), André Kassen (tenor saxophone, soprano saxophone), Finn Arne Dahl Hanssen (trumpet), Thomas Johansson (trumpet), Mats Äleklint (trombone), Erik Johannesen (trombone), Åsgeir Grond (bass trombone), Eyolf Dale (piano), Jan Olav Renvåg (double bass), Audun Kleive (drums)