Nye skiver og bøker


flere skiver og bøker...

Våre podkaster


flere podkaster ...

Skiver du bør ha


flere anbefalte skiver...

Våre beste klipp


flere filmer...

Ledere og debattinnlegg


flere debattinnlegg...

Innlegg

Alt klart for Stockholm Jazz Festival

Stockholm Jazz Festival har slitt en del med publikumstekke de senere år. Men de gir seg ikke! Årets festival arrangeres fra 9. til 18 oktober, og det er mer enn nok å fylle dagene med disse dagene i sentrale Stockholm. Og selv om programmet for årets festival kanskje ikke er det sterkeste gjennom festivalhistorien, så er det viktig at folk i den svenske hovedstaden møter opp – på tross av at Dagens Nyheter presterte å sende ut fjorårets program, i stedet for årets, da programmet skulle spres til det svenske publikum…

Derfor presenterer vi programmet for årets festival på salt-peanuts.eu:

 

Fredag 9. oktober:

18:00 Patrik Bomans Ambivalent Plugged Records

18:00 Ola Bengtsson & Claes Askelöf S:ta Clara Bierhaus

19:00 Hasse Ling & His Syncopators of Swing Louis Restaurang & Jazzklubb

19:00 Sista´s Place Biocafé Tellus

19:00 Rickie Lee Jones & SAO Kulturhuset Stadsteatern

20:00 Ikiz presents: Day of the drum Mornington Hotel

20:00 Kristian Persson Elements/Apocalyptic Brass Collective Fasching

20:30 Per Ängkvist Blues Jam S:ta Clara Bierhaus

20:30 Agan/Broström Spirit Glenn Miller Café

21:00 Swingsters Stampen

22:00 Torbjörn Zetterberg & Den Stora Frågan Scalateatern

23:30 – 04:00 Brooklyn Late Night Jam Fasching

 

Lørdag 10. oktober:

11:00 – 16:00 Jazz brunch Södra Teatern

13:00 Föredrag: ”The evolution of Jazz bass” (del 1) Plugged Records

13:30 Emma Nordenstams bästa barnlåtar For kids! Kulturhuset Stadsteatern

14:00 Swing Magnifique Folkets Hus, Huddinge Centrum

14:00 Jazz me Blues Louis Restaurang & Jazzklubb

16:00 Bernt Rosengren Quartet Plugged Records

18:00 Strings and valves S:ta Clara Bierhaus

19:00 Canal Creepers New Orleans Jazz Band Louis Restaurang & Jazzklubb

19:30 Josefine Lindstrand Kulturhuset Stadsteatern

20:30 Amanda Sedgwick Quintet Glenn Miller Café

20:30 Open Stage Blues Jam med Ronny Norberg S:ta Clara Bierhaus

21:00 Swing & Sweet Orchestra Stampen

21:00 Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso U.F.O Stampen,

21:00 Andreya Triana Fasching

 

Søndag 11. oktober:

11:00 – 16:00 Jazz brunch Södra Teatern

13:00 Peter Asplund presents Melanie Scholtz Plugged Records

13:30 Lina Nyberg – Musikfamiljen For kids! Kulturhuset Stadsteatern

14:00 Jelly Babies Jazz Band Louis Restaurang & Jazzklubb

14:00 South Station Stompers Lilla Wien

15:00 Barnens Jazziga Sångkista For kids! Biocafé Tellus

15:00 Kustbandet Scalateatern

16:00 Duke Ellington konsert Söderledskyrkan

18:00 Den irrationella kärleken Biocafé Tellus

18:00 Leo Krepper Kvartett S:ta Clara Bierhaus

18:00 Django! Fasching

18:30 Rolf Wikström Blues Band Täby Park Hotell

20:00 Movie: Irrational Man Biocafé Tellus

20:00 Isabella Lundgren: Day of the voice Mornington Hotel

20:00 MNEK Kulturhuset Stadsteatern

20:30 Bengt Stark – Robert Nordmark projekt Glenn Miller Café

21:00 Stockholm Jazz Trio med Bosse Tigrén och Joel Svensson Stampen

 

Mandag 12. oktober:

12:30 TLE (C.A.O.S) Kulturhuset Stadsteatern

18:00 Olding/Flosason Projeto Brasil Plugged Records

19:00 Jamkväll med Olle Nilsson Louis Restaurang & Jazzklubb

18:00 Django Friends S:ta Clara Bierhaus

19:00 Room8 Teaterstudio Lederman

19:00 Seminar: Kvinnorna och Jazzen Biocafé Tellus

20:00 Dave Douglas Quintet Fasching

20:30 Hans Backenroth New Trio Glenn Miller Café

21:00 Krister Andersson och Ulf Adåker spelar Lars Gullin S:ta Clara Bierhaus

 

Tirsdag 13. oktober:

12:00 & 16:00 Soundscape Orchestra Gallerian

12:30 Liselotte Östblom (C.A.O.S) Kulturhuset Stadsteatern

18:00 Seminar: En kväll kring Ornette Coleman ABF-huset

18:00 DLB – Dominique Lakin Bådal Plugged Records

18:00 Swing Magnifique S:ta Clara Bierhaus

19:00 Pygmé Jazz Band Louis Restaurang & Jazzklubb

19:00 Erik Kjellberg Jazz Quartet Folkkulturcentrum, Hjorthagen

19:00 Bernt Rosengrens Oktett Biocafé Tellus

19:00 P2 Jazzkatten Fasching

19:30 Jojje Wadenius & Cleobandet Scalateatern

20:00 Mandy´s Blue Seven Restaurang Norrport

20:30 Olding/Flosason Projeto Brasil Glenn Miller Café

20:30 Fredrik Kronkvist Quartet Lilla Hotellbaren

21:00 Picksburgh! Niklas & Andy Fite Quartet Stampen

21:00 Steinar Aadnekvam’s Freedom Tree S:ta Clara Bierhaus

 

Onsdag 14. oktober:

12:30 Oldtime Remedy plays Mountain Music S:ta Clara Bierhaus

12:30 Lighthouse (C.A.O.S) Kulturhuset Stadsteatern

13:00 Marcks Brothers Ladan, Farsta Gård

17:00 Jam: Efter-jobbet-jazz Biocafé Tellus

18:00 The Music of Cole Porter: Amanda Sedgwick & S:ta Claras Husband S:ta Clara Bierhaus

18:00 Stefan Nilssons ”The Gift” Plugged Records

19:00 Nisse Landgrens corner: Jazz Baltica All star Bigband Kulturhuset Stadsteatern

19:00 Old Boy Stompers Louis Restaurang & Jazzklubb

19:00 Pombo Stallet Folk & världsmusik

19:00 Hot Jazz Group Kennys Restaurang

19:00 Sweet Jazz Trio med Isabella Lundgren Mariakyrkan Skogås

20:00 Trouvé Hotell Hellsten

20:00 Dr Rulles Jazzklinik Restaurang Norrport

20:00 Maria Faust Sacrum Facere + Per Texas Johansson Fasching

20:00 Movie: Lyckliga skitar Biocafé Tellus

20:30 Mats Öberg Trio Glenn Miller Café

21:00 The Music of Thelonius Monk: Amanda Sedgwick, Ulf Adåker & S:ta Clara Husband S:ta Clara Bierhaus

21:00 Jesse New Orleans Jazz Band Stampen

 

Torsdag 15. oktober:

12:00 Rigmor Gustafsson Kulturhuset Stadsteatern

12:30 Hannes Sigfridsson Sextett (C.A.O.S) Kulturhuset Stadsteatern

12:30 Marcks Brothers Centrumkyrkan, Farsta

12:30 Lill-Bength Erixon Kvartett S:ta Clara Bierhaus

18:00 Guitarism med Johansson och Arnesen S:ta Clara Bierhaus

18:00 Musicmusicmusic! and silent movie ”It” Cinemateket

18:00 Jan Allan minns sitt 50-tal Plugged Records

18:00 Hannah Svensson & Ewan Svensson Hotel Birger Jarl

18:00 Seminar: En kväll kring jazzfoto-grafen Christer Landegren Svenskt Visarkiv

19:00 Ulla Olsson & Herrorkestern Louis Restaurang & Jazzklubb

19:30 Mandy’s Blue 7 + jazz singing competition Restaurang Spis & Vin

20:00 Peter Asplund Aspiration presents: Day of the Trumpet Mornington Hotel

20:00 Movie: Irrational Man Biocafé Tellus

20:00 Pixel + Broen Fasching

20:00 Kronikor Hotell Hellsten

20:00 Ellies Swing Thing Restaurang Norrport

20:00 Joel Svensson Quartet Glenn Miller Café

21:00 Stockholm Voices Scandic Grand Central

21:00 Bandwagon Swing Orchestra Stampen 21:00 Egba S:ta Clara Bierhaus

 

Fredag 16. oktober:

11:00 Nisse Sandström & Jonas Kullhammar SWEJS, Odd-fellowhuset

12:00 Rigmor Gustafsson Kulturhuset Stadsteatern

12:30 Susanna Risberg (C.A.O.S.) Ekoteket, Kulturhuset Stadsteatern

12:30 Andy Fite & Lina Ericson St:a Clara Bierhaus

17:00 Tenor Madness Folkkulturcentrum – Jazzklubb Hjorthagen

18:00 Anna Louise Andersson & The Fellas St:a Clara Bierhaus

18:00 Henrik Wartel & Roland Keijser Plugged Records

19:00 Albatross Swing Louis Restaurang & Jazzklubb

19:00 Canal Creepers New Orleans Jazz Band Restaurang Solbrännan

19:00 Lizz Wright Konserthuset

19:00 High, Low or in Between Gröndals kyrka

19:30 A tribute to Frank Sinatra & Putte Wickman Teaterstudio Lederman

20:00 Gustaf Sjökvists chamber choir meets Jan Allan & Hans Backenroth Trio Eric Ericsonhallen

20:00 Thou Shalt Swing Hotell Hellsten

20:30 Open Stage Blues Jam with Skanky Fred St:a Clara Bierhaus

20:30 Kaori Nishijima GMC Special Trio Glenn Miller Café

21:00 Anna Sise Scandic Grand Central

21:00 Stockholm Stompers Stampen

21:00 Alice Russell Södra Teaterns Kägelbana

21:00 Goran Kajfeš Suptropic Arkestra Fasching

22:00 Joel Svensson Quartet Scalateatern

23:30 – 04:00 Brooklyn Late Night Jam Fasching

 

Lørdag 17. oktober:

11:00 – 16:00 Jazz brunch Södra Teatern

12:00 Lisa Björänge Kulturhuset Stadsteatern

13:00 – 21:00 Non Stop Jazz Biocafé Tellus

13:00 Seminar: ”The evolution of Jazz bass” (del 2) Plugged Records

14:00 Tommy Löbel Swing Band Louis Restaurang & Jazzklubb

16:00 Hacke Björksten, Ulf Johansson Werre & Hans Backenroth Plugged Records

18:00 Sir J. Åsling St:a Clara Bierhaus

19:00 Swing & Sweet Orchestra Louis Restaurang & Jazzklubb

19:00 Jazzcafé with Änglaspel Gröndals kyrka

19:00 Bill Frisell – Music for Strings Konserthuset

20:00 Lisa Nilsson & Erik Söderlind Fasching

20:00 Garizim Stallet Folk & Världsmusik

20:00 Anemon Hotell Hellsten

20:30 Graden, Zetterberg, Agnas Glenn Miller Café

21:00 David’s Angels Scandic Grand Central

21:00 Open Stage Blues Jam with Thomas Hammarlund St:a Clara Bierhaus

21:00 The New Imperial Band Stampen

22:00 Raul Vaigla Quartet feat. Marie Vaigla Scalateatern

23:30 – 04:00 Brooklyn Late Night Jam Fasching

 

Søndag 18. oktober:

11:00 – 16:00 Jazz brunch Södra Teatern

12:00 Almaz Yebio Kulturhuset Stadsteatern

13:00 Anna Sise Plugged Records

14:00 Gustens Svänggäng Louis Restaurang & Jazzklubb

14:00 South Station Stompers Restaurang Lilla Wien

14:00 Sweet Jazz Trio Ekebyhovs Slott

14:00 Bengt Hanson Trio Biocafé Tellus

15:00 Blåsette Big Band Folkkulturcentrum Jazzklubb Hjorthagen

18:00 Bartira Fortes & Jess Group in ID Project St:a Clara Bierhaus

18:00 Hacke Björksten, Uffe Johansson Werre & Hans Backenroth Skärholmens kyrka

18:00 Chick Corea & The Vigil Konserthuset

18:00 Bandwagon Swing Orchestra, Susanna Risberg Trio, Charlottas Burnin’ Trio & JTJÄV Bryggarsalen

18:30 Jennie Löbel & The Swing Kings Täby Park Hotell

20:00 Mats Öberg presents: The Day of the Piano Mornington Hotel

20:30 Feya Faku Quartet Glenn Miller Café 21:00 Bill Öhrström Stampen

21:00 The Soul Rebels Fasching

 

All info på http://www.stockholmjazz.com