Nye skiver og bøker


flere skiver og bøker...

Våre podkaster


flere podkaster ...

Skiver du bør ha


flere anbefalte skiver...

Våre beste klipp


flere filmer...

Ledere og debattinnlegg


flere debattinnlegg...

Innlegg

Cirkelspark til krybdyrhjernen (det er der angsten sidder).

Selvom oktobers program endnu ikke er påbegyndt offentliggør Klub Primi nu koncerterne i november og december. Verdenskunst i intime rammer og et program, hvor alt er premium. Kom an, københavnere! og i, determinerede, der endnu aflægger besøg i vores by. Det er i krybdyrhjernen at angsten sidder. Så det er bare med at komme ned i Klub Primi hver tirsdag og få tre velrettede cirkelspark mod krybdyrhjernen.

(Oktoberkoncertene er også publiseret på salt peanuts* tidligere)

6.oktober:
Kl. 20:30 Hey Nana, I’m Halym
Nana Pi, alto saxophone; Halym Kim, drums

Kl. 21:30 Oswald/Tranberg
Margaux Oswald, piano; Kasper Tranberg, trumpet

Kl. 22:30 Holst/Graugaard
Anders Holst, hyper-processed electric guitar, Lars Graugaard, electronics

13. oktober:
Kl. 20:30Hanna Schörken
Hanna Schörken, voice

Kl. 21:30 Nguyễn/Nästesjö
Nguyễn Thanh Thủy, đàn tranh; Johannes Nästesjö, double bass

Kl. 22:30 TOTM Tivoli Of The Mind
Emanuele Maniscalco, piano; Ned Ferm, saxophone

20. oktober:
Kl. 20:30 Danielle Dahl
Danielle Dahl, voice, electronics

Kl. 21:30 Doom Orchestra
Mads Egetoft , saxophone, composition; Erik Kimestad, trumpet; Kristian Tangvik, tuba; Rasmus Lund, tuba; Jakob Munck, tuba; Petter Hängsel, trombone; Maria Bertel, trombone; Jesper Løvdal, saxophone; Sture Ericson, saxophone; TBA, saxophone

Kl. 22:30 Ericson/Williamson/Draksler
Sture Ericson, saxophones; Joe Williamson, double bass; Kaja Draksler, piano

27. oktober:
Kl. 20:30 Ahrendt/Debacker/Dyrnes
Marlies Debacker, piano; Akiko Ahrendt, violin; Oda Dyrnes, cello

Kl. 21:30 Philipp/Friis/Østergaard
Theresia Philipp, saxophones; Maria Laurette Friis, voice, electronics; Michala Østergaard-Nielsen, drums

Kl. 22:30 TEETH
Anders Filipsen, keyboard; Herman Müntzing, electronics, enhanced objects, vocal; Håkon Berre, drums, objects, electronics

3. november:

Kl. 20:30 Excelsior Trio
Anja Tietze Lahrmann, piano, vocal, electronics; Simon Brinck, guitar; Joel Henryson, bass

Kl. 21:30 Hodgkinson/Klapper/Jørgens
Tim Hodgkinson, Lab Steel, electronics, clarinet; Martin Klapper, amplified objects; P.O.Jørgens, percussion, small instruments

Kl. 22:30 Mikkel Mark Trio
Mikkel Mark, piano; Anders AC Christensen, double bass; Kresten Osgood, drums
Album release for A DREAM IS A WISH YOUR HEART MAKES [ILK Music, ILK311LP]

10.november:
SKLASH+
Samtids-Kvindelige Lydskaberes Atrium for Samtale og Holocænstudier.
SKLASH+ is the Danish acronym for Contemporary Female Sound Creators’ Atrium for Conversation and Holocene Studies.

Kl. 20:00 Birgitte Alsted
Opening talk
Zu versuchen, die Fragen (2002), fixed media

Kl. 20:30 Shattered Objects: Neliko Pantsulaia, Sophia Sagaradze
Foreword. Cycle patterns (2020) PREMIERE, live electronics

Kl. 21:00 Nasia Kotronia
Tre röster x (2020) PREMIERE, live electronics

Kl. 21:45 Toechter ft. Marcela Lucatelli
It ain’t easy but it could be fun (2020) PREMIERE
Marcela Lucatelli, voice, electronics; Lisa Marie Vogel, violin; Katrine Grarup Elbo, violin; Marie-Claire Schlameus, cello

Kl. 22:15 Olga Szymula
‘un-‘ (2020) PREMIERE, ft. performer Kasper Lauritzen, audiovisual fixed media

There is a gap between recent queer and feminist theory and the field we are working in. I think there is a great need for a platform where these different forms of knowledge can be combined
Marcela Lucatelli

17. november:

Kl. 20:30 Kühne/Solborg/Bigoni
Almut Kühne, vocal; Mark Solborg, electric guitar; Francesco Bigoni, saxophones

Kl. 21:30 HovMazur TranKvist
Marilyn Mazur, drums, percussion; Kasper Tranberg, trumpet; Samuel Hällkvist, electric guitar; Klavs Hovman, double bass

Kl. 22:30 Epli Duo
Oda Dyrnes, cello; Tyge Jessen, trumpet

24. november:
Kl. 20:30 Toxværd/Østergaard
Laura Toxværd, alto saxophone; Michala Østergaard-Nielsen, drums

Kl. 21:30 Croquis feat. Tangvik (bildet)
Isabella Castro Jørgensen, harp; Oliver Halling Lauridsen, tenor saxophone; Thorbjørn Øllgaard Petersen, barytone saxophone; Kristian Tangvik, tuba

Kl. 22:30 Body Wave
Agnes Grélinger, dance; Federico Corsini, double bass; Lara Ostan Vejrup, dance; Kaja Draksler, piano

1. desember:
Kl. 20:30 Ericson/Klapper/Fite
Sture Ericson, saxophones, clarinet; Martin Klapper, amplified objects; Niklas Fite, guitar

Kl. 21:30 Henriette Groth
Henriette Groth, piano, viola, vocal, clarinet

Kl. 22:30 Friis/Teller
Maria Laurette Friis, vocal, electronics; Jørgen Teller, electric guitar

8. desember:
Kl. 20:30 Efsthatiou/Berre
Zoe Efstathiou, prepared piano; Håkon Berre, drums, objects, electronics

Kl. 21:30 Curcio/Sandsjö/Draksler
Otis Sandsjö, saxophones; Kaja Draksler, piano; Luca Curcio, double bass

Kl. 22:30 Lisen Larsen
Lisen Larsen, electronics, etc.

15. desember:
Kl. 20:30 Choboter/Rånes/Kadereit
Matt Choboter, piano; Jan Kadereit, tabla, udo, percussion; John Arne Rånes, guitar, piezo-music, electronics

Kl. 21:30 The Pinnacle of Human Achievement
Jeppe Zeeberg, piano; Henrik Olsson, guitar; Casper Nyvang Rask, bass; Søren Høi, drums

Kl. 22:30 Crush String Collective
Maria Jagd, violin; Pauline Hogstrand, viola; Mika Persdotter, viola; Oda Dyrnes, cello; Julija Morgan, violin; Tove Bagge, viola, Ida Nørby, cello

……….

5. januar 2021:

NYTÅRSKUR
Kl. 19:30-20:30 Free champagne
+ non-alcoholic

Kl. 20:00 Lotte Anker
New Year’s Address

Kl. 20:30 Jesper Zeuthen
Jesper Zeuthen, alto saxophone

Kl. 21:30 Bespeak
Soma Allpass, cello, electronics; Makikko Hirabayashi, piano; Randi Pontoppidan, vocal, electronics; Dalia Faitelson, guitar, percussion; Anders Børup, vocal, electronics

Kl. 22:30 Kim/Anderskov/Anker
Lotte Anker, saxophones; Jakob Anderskov, piano; Halym Kim, drums