Innlegg

Cirkelspark til krybdyrhjernen (det er der angsten sidder).

Selvom oktobers program endnu ikke er påbegyndt offentliggør Klub Primi nu koncerterne i november og december. Verdenskunst i intime rammer og et program, hvor alt er premium. Kom an, københavnere! og i, determinerede, der endnu aflægger besøg i vores by. Det er i krybdyrhjernen at angsten sidder. Så det er bare med at komme ned i Klub Primi hver tirsdag og få tre velrettede cirkelspark mod krybdyrhjernen.

(Oktoberkoncertene er også publiseret på salt peanuts* tidligere)

6.oktober:
Kl. 20:30 Hey Nana, I’m Halym
Nana Pi, alto saxophone; Halym Kim, drums

Kl. 21:30 Oswald/Tranberg
Margaux Oswald, piano; Kasper Tranberg, trumpet

Kl. 22:30 Holst/Graugaard
Anders Holst, hyper-processed electric guitar, Lars Graugaard, electronics

13. oktober:
Kl. 20:30Hanna Schörken
Hanna Schörken, voice

Kl. 21:30 Nguyễn/Nästesjö
Nguyễn Thanh Thủy, đàn tranh; Johannes Nästesjö, double bass

Kl. 22:30 TOTM Tivoli Of The Mind
Emanuele Maniscalco, piano; Ned Ferm, saxophone

20. oktober:
Kl. 20:30 Danielle Dahl
Danielle Dahl, voice, electronics

Kl. 21:30 Doom Orchestra
Mads Egetoft , saxophone, composition; Erik Kimestad, trumpet; Kristian Tangvik, tuba; Rasmus Lund, tuba; Jakob Munck, tuba; Petter Hängsel, trombone; Maria Bertel, trombone; Jesper Løvdal, saxophone; Sture Ericson, saxophone; TBA, saxophone

Kl. 22:30 Ericson/Williamson/Draksler
Sture Ericson, saxophones; Joe Williamson, double bass; Kaja Draksler, piano

27. oktober:
Kl. 20:30 Ahrendt/Debacker/Dyrnes
Marlies Debacker, piano; Akiko Ahrendt, violin; Oda Dyrnes, cello

Kl. 21:30 Philipp/Friis/Østergaard
Theresia Philipp, saxophones; Maria Laurette Friis, voice, electronics; Michala Østergaard-Nielsen, drums

Kl. 22:30 TEETH
Anders Filipsen, keyboard; Herman Müntzing, electronics, enhanced objects, vocal; Håkon Berre, drums, objects, electronics

3. november:

Kl. 20:30 Excelsior Trio
Anja Tietze Lahrmann, piano, vocal, electronics; Simon Brinck, guitar; Joel Henryson, bass

Kl. 21:30 Hodgkinson/Klapper/Jørgens
Tim Hodgkinson, Lab Steel, electronics, clarinet; Martin Klapper, amplified objects; P.O.Jørgens, percussion, small instruments

Kl. 22:30 Mikkel Mark Trio
Mikkel Mark, piano; Anders AC Christensen, double bass; Kresten Osgood, drums
Album release for A DREAM IS A WISH YOUR HEART MAKES [ILK Music, ILK311LP]

10.november:
SKLASH+
Samtids-Kvindelige Lydskaberes Atrium for Samtale og Holocænstudier.
SKLASH+ is the Danish acronym for Contemporary Female Sound Creators’ Atrium for Conversation and Holocene Studies.

Kl. 20:00 Birgitte Alsted
Opening talk
Zu versuchen, die Fragen (2002), fixed media

Kl. 20:30 Shattered Objects: Neliko Pantsulaia, Sophia Sagaradze
Foreword. Cycle patterns (2020) PREMIERE, live electronics

Kl. 21:00 Nasia Kotronia
Tre röster x (2020) PREMIERE, live electronics

Kl. 21:45 Toechter ft. Marcela Lucatelli
It ain’t easy but it could be fun (2020) PREMIERE
Marcela Lucatelli, voice, electronics; Lisa Marie Vogel, violin; Katrine Grarup Elbo, violin; Marie-Claire Schlameus, cello

Kl. 22:15 Olga Szymula
‘un-‘ (2020) PREMIERE, ft. performer Kasper Lauritzen, audiovisual fixed media

There is a gap between recent queer and feminist theory and the field we are working in. I think there is a great need for a platform where these different forms of knowledge can be combined
Marcela Lucatelli

17. november:

Kl. 20:30 Kühne/Solborg/Bigoni
Almut Kühne, vocal; Mark Solborg, electric guitar; Francesco Bigoni, saxophones

Kl. 21:30 HovMazur TranKvist
Marilyn Mazur, drums, percussion; Kasper Tranberg, trumpet; Samuel Hällkvist, electric guitar; Klavs Hovman, double bass

Kl. 22:30 Epli Duo
Oda Dyrnes, cello; Tyge Jessen, trumpet

24. november:
Kl. 20:30 Toxværd/Østergaard
Laura Toxværd, alto saxophone; Michala Østergaard-Nielsen, drums

Kl. 21:30 Croquis feat. Tangvik (bildet)
Isabella Castro Jørgensen, harp; Oliver Halling Lauridsen, tenor saxophone; Thorbjørn Øllgaard Petersen, barytone saxophone; Kristian Tangvik, tuba

Kl. 22:30 Body Wave
Agnes Grélinger, dance; Federico Corsini, double bass; Lara Ostan Vejrup, dance; Kaja Draksler, piano

1. desember:
Kl. 20:30 Ericson/Klapper/Fite
Sture Ericson, saxophones, clarinet; Martin Klapper, amplified objects; Niklas Fite, guitar

Kl. 21:30 Henriette Groth
Henriette Groth, piano, viola, vocal, clarinet

Kl. 22:30 Friis/Teller
Maria Laurette Friis, vocal, electronics; Jørgen Teller, electric guitar

8. desember:
Kl. 20:30 Efsthatiou/Berre
Zoe Efstathiou, prepared piano; Håkon Berre, drums, objects, electronics

Kl. 21:30 Curcio/Sandsjö/Draksler
Otis Sandsjö, saxophones; Kaja Draksler, piano; Luca Curcio, double bass

Kl. 22:30 Lisen Larsen
Lisen Larsen, electronics, etc.

15. desember:
Kl. 20:30 Choboter/Rånes/Kadereit
Matt Choboter, piano; Jan Kadereit, tabla, udo, percussion; John Arne Rånes, guitar, piezo-music, electronics

Kl. 21:30 The Pinnacle of Human Achievement
Jeppe Zeeberg, piano; Henrik Olsson, guitar; Casper Nyvang Rask, bass; Søren Høi, drums

Kl. 22:30 Crush String Collective
Maria Jagd, violin; Pauline Hogstrand, viola; Mika Persdotter, viola; Oda Dyrnes, cello; Julija Morgan, violin; Tove Bagge, viola, Ida Nørby, cello

……….

5. januar 2021:

NYTÅRSKUR
Kl. 19:30-20:30 Free champagne
+ non-alcoholic

Kl. 20:00 Lotte Anker
New Year’s Address

Kl. 20:30 Jesper Zeuthen
Jesper Zeuthen, alto saxophone

Kl. 21:30 Bespeak
Soma Allpass, cello, electronics; Makikko Hirabayashi, piano; Randi Pontoppidan, vocal, electronics; Dalia Faitelson, guitar, percussion; Anders Børup, vocal, electronics

Kl. 22:30 Kim/Anderskov/Anker
Lotte Anker, saxophones; Jakob Anderskov, piano; Halym Kim, drums

 

 

Skriv et svar