Innlegg

Klub PRIMI i november og december

Klub Primi, Københavns klub for kreativ, improviseret og genrefri musik, fortsætter med tre koncerter hver tirsdag på H15 Scene i Kødbyen. I november og december præsenteres et stærkt program, og klubben siger selv “Det hele er premium!” og at det er “Musik for alle”, selvom den også et par gange har inviteret “de mange få”.

5.11.19
20:30 Rønn/Pontoppidan
Christian Rønn, electronics; Randi Pontoppidan, voice, electronics
21:30 Borchert/Meyer
Johanna Borchert, piano; Peter Meyer, electronics
22:30 Jesper Løvdal airB&S
Maj Berit Guassora, trumpet; Jesper Løvdal, saxophones; Julie Kjær, alto saxophone, flute; Anders Vestergaard, drums

12.11.19 (doors open 19:30, release for Laura Toxværd)
20:30 Toxværd-release
Marilyn Mazur, drums; Peter Friis Nielsen, electric bass; Laura Toxværd, alto saxophone + special guest Julie Kjær, saxophones
21:30 Maniscalco/Bigoni/Solborg
Emanuele Maniscalco, piano; Francesco Bigoni, saxophone, clarinet; Mark Solborg, electric guitar
22:30 Exstoa
Ida Urd, vocal, sampler, bass synth; Peter Sabroe, guitar; Jeppe Høi Justesen, drums; Daniel Scheffmann, synthesizer

19.11.19
20:30 Autochrome
Luise Volkmann, alto saxophone; Athina Kontou, double bass; Max Santner, drums
21:30 Hand of Benediction
Henrik Olsson, electric guitar; Jeppe Skovbakke, double bass; Rune Lohse, drums
22:30 Osgood/Andersson/Friis/Kjær
Maria Laurette Friis, voice, electronics; Anne Andersson, trumpet; Julie Kjær, saxophone; Kresten Osgood, drums

26.11.19
20:30 Anders Filipsen Trio
Anders Filipsen, piano; Casper Nyvang Rask, double bass; Rune Lohse, drums
21:30 The Strangement Society
Barbara Kammer, viola; Petter Asbjørnsen, double bass; Nana Pi, alto saxophone; Jon Sensmeier, tenor saxophone; Jūra Šedytė, voice; Valeria Miracapillo, electronics; Miguel Crozzoli, composition, conduction
22:30 Motion Picture + Surprise
Jakob Riis, laptop, feedback, processing; Lotte Anker, saxophones, Malene Bach, visuals

3.12.19
20:30 Halvcirkel
Bettina Marie Ezaki, violin; Pernille Kristiansen, violin; Mika Persdotter, viola; Nicole Hogstrand, cello
21:30 Ericson/De Heney/Osgood
Sture Ericson, saxophones; Nina De Heney, double bass; Kresten Osgood, drums
22:30 SONNTAG
Zola Mennenöh, voice, electronics; Guoste Tamulynaite, synth, prepared piano

10.12.19
20:30 Berre/Anker/Dyrnes/Efstathiou
Haakon Berre, drums; Lotte Anker, saxophones; Oda Mathilde Dyrnes, cello; Zoe Efstathiou, prepared piano
21:30 Jenni Hanikka
Jenni Hanikka, flutes, voice
22:30 Emmeluth’s Amoeba
Signe Emmeluth, saxophone, composition; Karl Bjorå, guitar; Ole Mofjell, drums; Christian Balvig, piano

17.12.19
20:30 Østergaard/Bernstein/Andersson
Michala Østergaard, drums; Marc Bernstein, saxophone, bass clarinet; Thommy Andersson, double bass
21:30 Milovic
Mija Milovic, guitar, keyboard
22:30 Soma & Lil
Soma Allpass, cello, vocal; Lil Lacy, cello, vocal

H15, Halmtorvet 15, i Kødbyen, København V