Innlegg

Programmet for Tampere Jazz Happening slippes i dag

Vår favorittfestival, Tampere Jazz Happening, inne i de finske skoger, slipper sitt program i dag. Festivalen arrangeres i dagene 31. oktober til 3. november, og, som alltid, får man muligheten til å høre mye variert og god musikk i byen som både inneholder Mumi-museum og restene etter Nokia-telefonen.

På programmet blander man det kjente med det ukjente, og hele veien gjennom er musikken av høy kvalitet. Og selv om sommeren (og til dels høsten) som regel glimrer med sitt fravær disse dagene i Tampere, så skjer det mer enn nok av spennende ting innenfor veggene i Telakka, Pakkahuone og Klubi, til at det er værdt turen.

I år kan festivalen by på følgende konserter:

Torsdag 31.10.
Klubi
”Spotlight on France”
19.00 Three Days of Forest (FR)
Angela Flahault (v), Séverine Morfin (as), Florian Satche (dr)

20.00  House of Echo (FR)
Enzo Carniel (p/prep. p), Marc Antoine Perrio (g), Ariel Tessier (dr), Simon Tailleu(b)

21.00 Melusine (FR)
Anthony Caillet (euphonium), Stan Delannoy (dr, perc), Christophe Girard (acc., comp.), William Rollin (g), Simon Tailleu (b)

Fredag 1.11.
Klubi
01.00 The Skatalites (JAM/US)
Doreen Shaffer (v), Ken Stewart (keys), Natty Frenchy (g), Val Douglas (b), Zem Audu (s), Andrae Murchison (tb), Trevor Sparrow Thompson (dr), tba (tp)

Telakka
21.00  Jussi Lehtonen Quartet (FI/EE)
Jussi Lehtonen, (dr), Joonatan Rautio (s), Holger Marjamaa (p), Heikko Remmel (b)

22.30 Superposition (FI)
Olavi Louhivuori (dr), Adele Sauros (s), Linda Fredrikson (s), Mikael Saastamoinen (b)

00.00 Manuel Dunkel Quartet
Manuel Dunkel (ts), Alexi Tuomarila (p), Eero Seppä (b), Jaska Lukkarinen (dr)

Pakkahuone
19.00 YRJÖ Award

20.00 Joëlle Léandre Tentet (FR/IT/US)

Joëlle Léandre (b, comp., dir.), Jean-Brice Godet (cl), Alexandra Grimal (as, ts), Jean-Luc Cappozzo (tp), Christiane Bopp (tb), Sylvia Tarozzi (vio), Séverine Morfin (as), Deborah Walker (c), Guillaume Aknine (g), Florian Satche (mar, xylophone, dr, perc)

21.45 Susanna & the Brotherhood of Our Lady (NOR)
Susanna (v, p, elec, eff.), Stina Moltu (g, v), Ida Løvli Hidle (acc), Natali Garner (v, perc, eff.), Ina Sagstuen (v, eff., synth)

23.30 The Cross Current Trio (GB/IN)
Chris Potter (s), Dave Holland (b), Zakir Hussain (tabla)

Lørdag 2.11.   

Klubi
01.00 Tribute to Don Drummond 
Samuel Blaser (tb) , Michael Blake (ts), Soweto Kinch (as), Alex Wilson (keys), Alan Weekes (g), Ira Coleman  (b), Dion Parson (dr)

Telakka
21.00 Junnu, Reiska, Uffe & Joe McPhee (FI/US)
Juhani Aaltonen(s), Eivind Lonning (tp), Uffe Krokfors (b), Reiska Laine (dr), Joe McPhee (pocket tp)

22.30  Ok:ko (FI)
Okko Saastamoinen (dr), Jarno Tikka (s), Toomas Keski-Säntti (p), Mikael Saastamoinen (b)

00.00 Lauri Porra Flyover (FI)
Lauri Porra (b), Aki Rissanen (keys), Mikko Kosonen (g), Ville Pynssi (dr), Tapio Viitasaari (perc, etc.)

Pakkahuone
14.00 Darrifourcq / Hermia / Ceccaldi (BE/FR)
Manuel Hermia(s), Valentin Ceccald(c), Sylvain Darrifourcq (dr)

15.45 Màrio Costa Trio (PT/F(p), Hugo Carvalhais (b)

17.30 Das Kapital (FR/DEN/GER)
Daniel Erdmann (ts), Hasse Poulsen (g), Edward Perraud (dr)

20.00 Theo Ceccaldi Freaks (FR)
Théo Ceccaldi (vio), Matthieu Metzger (s), Quentin Biardeau (s), Valentin Ceccald (c), Giani Caserotto (g), Etienne Zemniak (dr)

21.45 Aki Takase Japanic (JAP/GER/NO)
Aki Takase (p), Daniel Erdman(s), DJ Illvibe aka Vincent von Schlippenbach (turntables, sampler), Johannes Fink (b), Dag Magnus Narvesen(dr)

23.30 Omar Sosa & Yilian Canizares (CUB)
Omar Sosa (p, keys), Yilian Canizares (v, vio), Gustavo Ovalles (dr)

Søndag  3.11.

Telakka
21.00 Laura Perrudin Doksha (FRA/DE)
Laura Perrudin (v, harp, samp), Arthur Hnatek (dr), Ronan Courty (b), Thibault Florent (g), Gérald Chevillon (bass-s)

Pakkahone
14.00 Amado / McPhee / Kessler / Corsano (PT/US)
Rodrigo Amado (ts), Joe McPhee (pocket tp, ss), Kent Kessler (b), Chris Corsano (dr)

15.45 Fred Frith Trio & Susana Santos Silva (US/PT)
Fred Frith (g, b, v), Jason Hoopes (b), Jordan Glenn (dr), Susana Santos Silva (tp)

17.30 Ambrose Akinmusire Origami Harvest (US)
Mivos String Quartet, Sam Harris (p), Justin Brown (dr), Ambrose Akinmusire (tp), Koyaki (rapp)

All info og program (med eventuelle rettelser) finner du HER