Nye skiver og bøker


flere skiver og bøker...

Våre podkaster


flere podkaster ...

Skiver du bør ha


flere anbefalte skiver...

Våre beste klipp


flere filmer...

Ledere og debattinnlegg


flere debattinnlegg...

På skive

MAJA BUGGE / DAVE EVANS

«Sortland»
FINITO BACALAO RECORDS, FBCD295

Sortland, er det nye albumet til cellisten Maja Bugge og den britiske pianisten Dave Evans Dette verket er en musikalsk utforskning av Majas hjemby, Sortland, og som kalles «den blå byen», og som ligger 68 grader nord over polarsirkelen i Vesterålen.

Albumet er resultat av en bestilling fra Ny Musikk Nordland for Sortland Jazzfestival 2023.

Ifølge presseskrivet, utvikler komposisjonene musikk som finnes i lydene man fornemmer på Sortland. De tar utgangspunkt i forestillinger om arv, beliggenhet og tilhørighet. De leker med ideer om hvilken innvirkning klimaendringer har på minkende fugleliv og natur, og er innom lyden av måker, fiskefabrikker og båter. Noen ganger gledesfylt, andre ganger stille og sårbar, eksperimenterer denne musikken med rom, stillhet og repetisjon. Den er ikke redd for å dra til de merkeligste, stilleste og mest sårbare stedene.

Bugge og Evans har jobbet sammen siden 2023 og spilt mye både i Norge og Storbritannia. Maja er en anerkjent og klassisk utdannet cellist som nå er basert i Storbritannia. Hun har vært aktiv i mange sammenhenger på den norske og britiske jazzscenen siden tidlig på 2000-tallet, og har samarbeidet med blant andre Deep Cabaret, Terje Isungset og Elin Rosseland. Hun har vært oppdragskunstner ved flere jazzfestivaler, og i 2020 (sammen med Sarah Nicholls) lagde hun filmverket Ballad of a Changing World. I 2024 fikk hun en bestilling av Bodø kulturby for å lage Suite for sjøfugler, et verk som responderer på og bruker lydene fra det truede dyrelivet på øya Vega i Nord-Norge.

Evans, som er bosatt i Leeds, har vært aktiv på den britiske jazzscenen de siste 20 årene, og i 2023 vant han Parliamentary Jazz-prisen med bandet sitt Ubunye. «Musikken til Sortland ble utviklet gjennom improvisasjon og skulpturering av funnet lyd/soniske elementer, og verket en leken musikalsk dialog som gir rom for lytteren og feirer et stadig skiftende og skiftende landskap», som det står videre i pressemeldingen.

Vi får ni musikalske «strekk», og musikken er innspilt i Valley Wood Studio i Leeds i juni 2024 og i april 2026. Og de åpner med Bugges stemme og piano i tittelsporet «Sortland». Og herfra og ut, gir dette oss to muligheter: Enten sette oss på et Widerøe-fly og reise nordover for å oppleve de «lydene» de to har funnet i kriker og kroker i den «blå byen», eller man kan sette seg rolig tilbake, og bare nyte det fine cello- og pianospillet.

Jeg ahr besøkt Sortland flere ganger, og selv om det er en del år siden, og Sortland sikkert har forandret seg mye, så synes jeg de to, på en fin måte, klarer å «sette» stemningen for stedet, folket, naturen og livet til «væsterålingan».

Om jeg absolutt skal være litt kritisk, så er det kanskje den lille mangelen på dynamikk i tolkningene av Sortland. Men på den positive siden, kan jeg, mer enn gjerne, trekke fram det utmerkede cellospillet til Bugge, og det lydhøre pianospillet til Evans.

Musikken befinner seg, kanskje, mer i det «stemningsmessige» og naturromantiske (les: klassiske), enn i jazzen. Men hva er egentlig jazz? Improvisasjon er det kanskje ikke altfor mye av på utgivelsen. Men det er gjennomgående fint gjennomført. Det er Bugge som står for de fleste komposisjonene, noe som er naturlig, siden det er hun som er «lokal», og, mer eller mindre, har vendt hjem og latt seg inspirere av stemningen.

Og slik er det vel med flere av oss. Vi har et helt spesielt forhold til stedet vi er født og oppvokst, enten det er mellom fjord og fjell på Vestlandet, i storbyer som London eller New York, eller mellom øyene i Lofoten og Vesterålen.

Jan Granlie

Maja Bugge (cello, vocals), Dave Evans (piano, vocals)