
På utgivelsen Airflow, får vi et spennende møte mellom to av de mest sentrale musikerne innenfor den nyere, svenske improvisasjonsmusikken.
Äleklint er en trombonist som de senere årene har markert seg som en «mester» innenfor faget i en rekke, både svenske og internasjonale konstellasjoner, og Sandell, som jeg hørte første gang med supertrioen Gush, og som i de senere årene har stætt helt i fremste rekke på den internasjonale improvisasjonsscenen.
Ifølge presseskrivet, er dette improvisasjon som gjøres i nuet. Og selv om vi er vant til å høre Sandell som en utmerket pianist, får vi han her på kirkeorgel og vokal, noe som er spennende sammen med Äleklints trombone. Innspillingen er gjort i Church of Revelation (Åpenbaringens kirke) i Saltsjöbaden den 2. mars i år, og vi får seks «strekk», hvor fem er fritt improvisert der og da, mens det nest siste sporet, «Meating Point» er skrevet av Äleklint.
De åpner med «Fanfare», hvor Äleklint går «hardt» ut, et godt stykke opp i registeret, før Sandell kommer inn og det roer seg litt ned. Og allerede fra åpningen forstår vi at dette er improvisert der og da, hvor kommunikasjonen mellom de to er det som gjør musikken spennende.
Gjennom de seks «strekkene» varierer de i intensitet og energi. Men hele vegen ligger det et spennende samarbeid under, hvor jeg, nok en gang, blir imponert over Äleklints trombonespill, og Sandells «stålkontroll» over det store orgelet. De er nyskapende i sin kunst, hvor de bruker instrumentenes muligheter til nyskaping som viktige elementer.
Nå er vel ikke kirkeorgelet i Saltsjäbaden vedens største kirkeorgel, men jeg synes Sandell utnytter de mulighetene han har på en utmerket måte, og i de partiene hvor de nesten kan høres ut som et instrument, og musikken går opp i en egen enhet, fungerer dette perfekt.
Å høre denne musikken i et stor kirkerom med et kjempestort kirkeorgel, tror jeg hadde vært en intens og ytterst spennende opplevelse. Og inntil vi får den muligheten, klarer vi oss godt med de seks «strekkene». Man kan (nesten) bli religiøs av det vi får høre på denne, nesten utenomjordiske utgivelsen.
Jan Granlie
Mats Äleklint (trombone), Sten Sandell (pipe organ, voice)























