Nye skiver og bøker


flere skiver og bøker...

Våre podkaster


flere podkaster ...

Skiver du bør ha


flere anbefalte skiver...

Våre beste klipp


flere filmer...

Ledere og debattinnlegg


flere debattinnlegg...

På skive

MIGUEL ZENÓN QUARTET

«Vanguardia Subterránes – Live at The Village Vanguard»
MIEL MUSIC

Altsaksofonisten og komponisten Miguel Zenón utgir nå  sitt første livealbum, Vanguardia Subterránea, med sin mangeårige kvartett sammen med pianisten Luis Perdomo, bassisten Hans Glawischnig og trommeslageren Henry Cole. Zenóns

Dette er hans18. album som leder, og det ble innspilt over to kvelder i september 2024 på New Yorks ikoniske, lille jazzklubb, Village Vanguard.

Kun nytt materiale, inkludert seks komposisjoner av Zenón, pluss hans arrangementer av Willie Colón og Héctor Lavoes «El Día de Mi Suerte» og Gilberto Santa Rosas «Perdóname».

Til tross for at kvartetten har gjennomført mange hundre konserter rundt om i verden i løpet av to tiår, har kvartettens aldri blitt utgitt som album frem til nå. Zenóns forrige utgivelse, Golden City, ble anmeldt her på salt peanuts* i 2024, og fikk litt laber anmeldelse. Men nå får vi han og bandet live, noe som gjør mye positivt med energien i musikken. Zenón er en drivende, dyktig altsaksofonist, og i bandet sitter det tre musikere som passer fint inn i denne musikken, som har sterke inspirasjoner fra musikken vi kjenner fra Latin-Amerika, og fra de landene den amerikanske presidenten ikke har som favoritter. Så kanskje den gode altsaksofonisten og hans musikere, snart blir eskortert ut av landet, om presidenten får bestemme.

Men det må noen sette en stopper for, like godt først som sist. For dette er musikk som gjør amerikanerne glade, og fornøyde. Og ved å lytte til disse fire racerne, kan de glemme de fleste presidentordrene for en stund.

Zenón er en ytterst dyktig altsaksofonist, som passer perfekt inn i denne musikken. Likeledes har pianisten Luis Perdomo denne musikken i ryggmargen og serverer både ensemblespill og soloer på utmerket måte. Og med den «staute» bassisten Hans Glawisching og den drivende trommeslageren Henry Cole i kompet, blir dette en sommerlig godbit du kan sette på mens isbitene klirrer i glasset og temperaturen stiger.

Fint spill over hele linja, og en spilleglede det bare er å gi seg over for.

Jan Granlie

Miguel Zenón (alto saxophone), Luis Perdomo (piano), Hans Glawisching (double bass), Henry Cole (drums)