Nye skiver og bĂžker


flere skiver og bĂžker...

VĂ„re podkaster


flere podkaster ...

Skiver du bĂžr ha


flere anbefalte skiver...

VĂ„re beste klipp


flere filmer...

Ledere og debattinnlegg


flere debattinnlegg...

Konserter

UmeÄ Jazzfestival er (straks) i gang!

UMEÅ JAZZ FESTIVAL, TORSDAG 28. OKTOBER  2021 – DAG 1: SĂ„ var man endelig tilbake i UmeĂ„, og byens strĂ„lende jazzfestival, som fĂžrste stopp pĂ„ salt peanuts* hĂžstutflukt pĂ„ utenlandske jazzfestivaler.

UmeĂ„ er en by som ligger i VĂ€sterbotten, nord i Sverige. Byen hadde ved siste folketelling 90.412 innbyggere og er landsdelen Norrlands stĂžrste by. Elven Ume renner stille og vakkert gjennom byen fĂžr den renner ut i ØstersjĂžen ved UmeĂ„ havn i Holmsund. UmeĂ„ Universitet og Norrlands universitetssykehus er to av de stĂžrste arbeidsplassene. UmeĂ„ er en relativt stor universitetsby og Universitet har 37.000 studenter og 4200 ansatte. Byen har et areal pĂ„ 34,15 kmÂČ, og ble grunnlagt i 1622, og ligger 12 meter over havet. PĂ„ idrettsfronten er det ishockey som gjelder, og byens store stolthet, Björklöven, eller «Löven» som det heter pĂ„ folkemunne, har vunnet allsvenskan kun en gang, i 1987. Akkurat nĂ„ ligger de pĂ„ tredjeplass etter HV71 som topper med 26 poeng foran Karlskoga med 21 poeng. Men de har ogsĂ„ fostret flere store, svenske langrennslĂžpere, sĂ„ som Per Elofsson, som var en gigant pĂ„ 5 mil for en del Ă„r siden.

SÄ har vi fÄtt de viktigste, enkle fakta om byen pÄ plass, noe som, etter kollega Hauknes formidable historiefortellinger om festivalbyer han besÞker, har blitt en vane i de fleste festivalreportasjer her pÄ salt peanuts*.

Denne torsdagen var egentlig den andre dagen av Ärets festival, etter Äpningskonserten i gÄr med MidgÄrd JazzOpen, med elever fra MidgÄrdsskolan, som hvert Är lager sin egen happening som Äpning pÄ flere dager med strÄlende jazzmusikk. Men egentlig er dette ogsÄ en tjuvstart. For det er den lokale jazzklubben som stÄr som arrangÞr for den andre konserten denne kvelden.

Vi droppet ogsÄ fÞrste konsert denne torsdagen med vokalisten Ellen Andersson, trompeteren Peter Asplund og Norrlandsoperans Symfoniorkester under ledelse av Mats HÄlling. Etter en lang dag pÄ reise, var ikke «american standards» fremfÞrt pÄ 50-tallsvis det vi var mest hypp pÄ.

SÄ vi startet UmeÄ Jazz Festival 2021 med en helt spesiell konsert. Norrbotten Big Band ville gjerne hylle vokalisten Josefine Cronholm (hovedbildet) med konsert, og for Ä hylle denne svenske vokalisten, som har bosatt seg i KÞbenhavn, hadde de fÄtt skrevet hylningsmusikk av musikere Cronholm har jobbet med tidligere og nÄ. Vi fikk komposisjoner av Django Bates, Marilyn Mazur, Tommy Andersson, Fredrik Nordström, Lina Nyberg og Joakim Milder, som ogsÄ leder Norrbotten Big Band.

Jazzlokalene til den lokale jazzklubben holdertil i StudioJazz i Folkets Hus, og mÄ vÊre Sveriges beste scene for jazzmusikk. Ikke veldig ulik Victoria i Oslo, men med baren i et tilstÞtende lokale og med tribuner bak i lokalet, blir dette et godt sted bÄde Ä spille og Ä lytte til musikk.

Skal man vĂŠre helt ĂŠrlig, og det skal man jo, sĂ„ var det ikke alt som fungerte like godt pĂ„ denne konserten, etter min mening. Men ensemblespillet i storbandet er strĂ„lende, selv om de, stort sett, befinner seg veldig trygt innenfor den tradisjonelle storbandtradisjonen. Men med sĂ„pass mye nyskreven musikk, tilegnet Cronholm, som mĂ„ ha fĂžlt dette som et stort privilegium, synes jeg ensemblespillet lĂ„t fremragende hele veien. Det var egentlig i soloprestasjonene jeg syntes det sviktet litt. Norrbotten Big Band under ledelse av Joakim Milder, er et bortimot semiprofesjonelt storband, men jeg synes ikke alle solistene klarte Ă„ tilfĂžre komposisjonene noe som gjorde lĂ„tene bedre. Men selvsagt fikk vi noen hederlige unntak, som trombonisten Ebba Åsmans strĂ„lende solo i Django Bates’ komposisjon, saksofonisten HĂ„kan Broström i flere fine solosekvenser og Britta Virves i noen fine pianosekvenser.

Det som imponerte mest var egentlig hvor ens de forskjellige komposisjonene var, selv om bidragsyterne var Django Bates, Marilyn Mazur, Tommy Andersson, Fredrik Nordström, Joakim Milder og Lina Nyberg. SÄpass forskjellige komponister, men alle med en fellesnevner som var Josefine Cronholm og hennes personlighet og stemme. En stemme som er spesiell i den skandinaviske musikken, som er sterk, vakker og deilig Ä lytte til gjennom alle komposisjonene. Spesieilt synes jeg bidragene fra bassisten Tommy Andersson, Django Batesog Joakim Milder var, hvor komposisjonene og arrangementene gikk litt utenfor det tradisjonelle storbandformatet.

SÄ var vi i gang! Og i morgen er det det nyskrevne prosjektet «Songs Around The World» skrevet av de to svenske vokalistene Lina Nyberg og Josefine Lindstrand og fremfÞrt av  Trondheim Voices pluss den danske trommeslageren Michela Østergaard-Nielsen, Trondheim Jazzorkester heftige prosjekt med Signe Emmeluth, Kari Ikonen solo, trompeteren Keyon Harrold og mye annet. Men det vi ser mest fram til i morgen er konserten med Christer Bothén Trio, som har laget en av de siste Ärenes beste jazzplater etter min mening.

We’ll be Back!

Tekst og foto: Jan Granlie

(Reise og opphold er betalt av UmeÄ Jazzfestival)


Josefine Cronholm


Josefine Cronholm og Norrbotten Big Band i Nord-Europas fineste jazzklubblokale, JazzStudion i UmeÄ

Skriv et svar