
Donald Eugene Cherry ble fÞdt den 18. november 1936, og forlot det jordiske den 19. oktober 1995. Han ble fÞrst kjent for et stÞrre jazzpublikum da han samarbeidet med Ornette Coleman, et samarbeid som startet pÄ slutten av 50-tallet, og som varte i mange Är. Sammen utga de 15 plater pÄ «godkjente plateselskaper», men det eksisterer sikkert en rekke andre godbiter ogsÄ som piratutgivelser, uten at jeg har oversikt over dem. Han utga en rekke plater i eget navn, og det startet med «The Avant-Garde» sammen med John Coltrane pÄ Atlantic i 1961, og ble avsluttet med ECM-utgivelsen «Dona Nostra» i 1993. Men han debuterte pÄ plate med Ornette Coleman allerede i 1958, og platen «Something Else!!!», som ble fulgt opp med Colemans «Tomorrow is the Question» (Contemporary, 1959) og Paul Bleys «Live at the Hilcrest Club 1958» pÄ Inner City (1958, med nyutgivelse i 1976).
Gjennom sitt rikholdige liv spilte han inn plater med New York Contemporary Five, stjernebandet Old and New Dreams, trioen Codona, Albert Ayler, Charles Brackeen, Allen Ginsberg, Charlie Haden (blant annet med Liberation Music Orchestra), Abdullah Ibrahim, Clifford Jordan, Steve Lazy, Michael Mantler, Sunny Murray, Jim Pepper, Lou Reed, Johnny Diani, Bengt Berger, Rip, Rig + Panic (med stedatteren Neneh Cherry), og en rekke andre fra freejazzens gullalder.
Etter hans dÞd har det kommet en og annen spennende utgivelse fra den gode trompeteren, mange med relativt dÄrlig lydgjengivelse, men ogsÄ noen som holder hÞy standard. (Og her er det viktig for den som skal handle Cherry-plater pÄ nettet, Ä vite at det ogsÄ forekommer en crooner-vokalist med samme navn, slik at du ikke gÄr i fella og bestiller feil, slik jeg gjorde!)
Han bodde mange Är i Sverige, og ble en slags kultfigur innenfor den svenske (og nordiske) jazzen, som pÄvirket mange av de mer «sÞkende», svenske (og nordiske) musikerne i denne perioden. Dette kan for eksempel hÞres pÄ platene «Live in Stockholm» (Caprice, 2013) og «Modern Art» (Mellodronen, 2014) hvor han spiller med Tommy Koverhult (fl), Georg Wadenius (g, v), Tommy Hultcrantz (b), Bronislaw Suchanek (b), Moki Cherry (tamboura), Lena Ahlman (tamboura), Peter Ek (tabla, claves, calabash, trattle, drone zither), Per Tjernberg (perc, hand-drum). (Den sistnevnte platen er anmeldt HER).
Av andre plater han gjorde mens han var «svensk» kan vi nevne «Eternal Rhythm» hvor han spilte med blant andre trombonisten Eje Thelin, saksofonisten Bernt Rosengren og bassisten Arild Andersen og glimrende «Live At Café Montmartre 1966» i to volumer, med blant andre bassisten Bo Stief.
I Sverige bodde han ute pÄ landet med barn, venner og fru Moki, som stÄr ansvarlig for plateutgivelsen av dette radioopptaket fra Italia i 1976. Her mÞter vi han sammen med perkusjonisten Nana Vasconcelos, gitaristen og flÞytisten Gian Piero Pramaggiore og Moki (Karlsson) Cherry pÄ tanpura. Vi fÄr Ätte lÄter, som pÄ utmerket mÄte viser hvor Cherry befant seg musikalsk og sjelelig pÄ den tiden.
Det er mye meditasjon i musikken, men ikke slik at det blir noe i nĂŠrheten av «new age». Gjennom alle de Ă„tte lĂ„tene fĂ„r vi mĂžte musikere som er svĂŠrt dedikerte til det de holder pĂ„ med, og med den brasilianske mesterperkusjonisten Nana Vasconcelos, som blant annet bidrar med strĂ„lende berimbau-spill i sin solo-lĂ„t «Nanaâs Solo», blir dette ytterst spennende, som pĂ„ mange mĂ„ter plasserer Cherry inn i et helt eget musikalsk univers, hvor sang og musikk med rĂžtter i Afrikanske ritualer tar oss med til nye musikalske omrĂ„der.
Sammen med strÄlende trompetspill fra Cherry, Vasconcelos glitrende perkusjonsspill og Pramaggiores fine gitar- og flÞytespill og Moki Cherrys tanpuraspill, bidrar de alle med fin vokal som er med pÄ Ä gjÞre platen spennende.
Don Cherry er, ved siden av Miles Davis og et par, tre andre trompetere, en av vÄre absolutte favoritter pÄ instrumentet, og sÊrlig som her, og pÄ sÄ godt som alle innspillingene, pÄ pocket-trompet. Og denne utgivelsen, som vi mÄ innrÞmme vi var litt skeptiske til i utgangspunktet, beviser at han var en ytterst kreativ og dyktig musiker som lagde sitt helt egne og personlige jazzunivers.
Vi vet at Orkesterjournalen/Jazz sin redaktÞr Magnus Nygren holder pÄ med en biografi om Cherry, og slik vi tror det blir, vil den sÊrlig handle om hans tid i Sverige. Og vi har lenge gÄtt og ventet pÄ Ä fÄ gÄ inn i Cherrys liv og tanker via denne boken, som sammen med alle platene vil gi oss bedre innsikt i en helt sÊregen kunstner og musikers liv.
Dette er en innspilling alle som har sans for afrikansk musikk kombinert med «moderne» jazz bÞr skaffe seg. Og for den som har hyllene fulle av Don Cherry-plater fra fÞr, er dette nok en strÄlende plate Ä skaffe seg. Det er musikk som er en stor glede Ä lytte til fra start til mÄl, og det er tydelig at Cherry var helt pÄ hÞyden denne innspillingsdagen i RAI studio, da de gjorde fjernsynsopptaket «Incontro con Don Cherry» presentert av Franco Fayenz.
Et must i samlingen!
Jan Granlie
Don Cherry (pocket tp, fl, kora), Nana Vasconcelos (perc, berimbau), Gian Piero Pramaggiore (g, fl), Moki Cherry (tanpura)