
Nesten 27 Är etter debuten pÄ plate, er sopransaksofonist og flÞytist Jane Bunnett ute med ny plate. Nok en gang er pÄvirkning fra afroamerikansk musikk tydelig. Maqueque er Bunnett og en gjeng svÊrt flinke damer pÄ henholdsvis vokal, gitar, bass, trommer og et uttall perkusjonsinstrumenter. Den afroamerikanske innflytelsen gjÞr musikken svÊrt rytmisk, og det er komplett umulig ikke Ä bli i godt humÞr av denne energibomben av en plate.
Bunnett stĂ„r selv som opphavskvinne for halvparten av lĂ„tene, mens vokalist DaymĂ© Arocena har komponert tre. De to eneste herrene som har sluppet til som lĂ„tskrivere er Pedro «Peruchin» Justiz og ikke ukjente Bill Withers sin klassiker «Ainât No Sunshine When Sheâs Gone». Frykten for at sopransaksofon og flĂžyte kunne gi et litt tynt lydbilde, viser seg Ă„ vĂŠre helt ubegrunnet, for dette lĂ„ter helt kanon. Nevnte Bill Withers-lĂ„t er faktisk en av de aller beste versjonene jeg har hĂžrt av den lĂ„ta noensinne. Det er en prestasjon for den er i hjel-covret for lenge siden.
Hele plata er faktisk en glimrende reservelÞsning for den sola vi ikke ser sÊrlig mye til pÄ denne tiden her hjemme pÄ berget. For de som bryr seg om sÄnt, er lyden ikke verst heller. SÊrlig Bunnetts saksofon, en del av vokalopptakene og perkusjonsinstrumentene holder god audiofil kvalitet.
Roy Ervin Solstad