Nye skiver og bĂžker


flere skiver og bĂžker...

VĂ„re podkaster


flere podkaster ...

Skiver du bĂžr ha


flere anbefalte skiver...

VĂ„re beste klipp


flere filmer...

Ledere og debattinnlegg


flere debattinnlegg...

PĂ„ skive

SATOKO FUJII ORCHESTRA BERLIN

«Ninety-Nine Years»
LIBRA RECORDS 211 047

For enkelte skal ikke vÊre enkelt Ä fylle 60 Är. Men Ä gjÞre det sÄpass grundig som den japanske pianisten Satoko Fujii er det ikke alle som gjÞr. For hver mÄned i 2018 kommer hun med en ny innspilling, med et av sine mange prosjekter, og hvilken mÄned innspillingen «Ninety-Nine Years» er representant for, aner jeg ikke, men skal man dÞmme etter musikken, sÄ kan det ikke vÊre en av de roligste mÄneden dette Äret.

PĂ„ «Nineth-Nine Years» har hun alliert seg med sitt store orkester med base i Berlin. Selv om vi ikke snakker et storband, sĂ„ er det sammen med musikere basert i Berlin, og av musikere som har energien til et stort band inne. Vi mĂžter Matthias Schubert og Gebhard Ullman pĂ„ tenorsaksofoner, Paulina Owczarek pĂ„ barytonsaksofon, Richard Koch, Lina Allemano og Natsuki Tamura pĂ„ trompeter, Matthias MĂŒller pĂ„ trombone, Jan Roder pĂ„ bass og de to trommeslagerne Michael Griener og Peter Orins. All musikken er komponert av Fujii, men om hun er med og spiller, forteller coveret ingenting om. Kan hende har hun mer enn nok med Ă„ styre denne gjengen av «villstyringer» gjennom de fem komposisjonene.

Musikken virker pÄ meg veldig Berlinsk. Med det mener jeg at musikken er relativt strengt komponert og arrangert, og at musikerne fÞlger Fujiis instruksjoner til punkt og prikke. Men den gir ogsÄ Äpninger for frisk improvisasjon i de solistiske delene, men hele tiden er det gang i den, som man sier i Danmark, med solid og innflÞkt ensemblespill hele veien bÄde over og under solistene.

NÄ har jeg hÞrt en rekke plater og konserter hvor Fujii har vÊrt med som pianist. Andre ganger har hun stort sett fungert som orkesterleder (pluss pianist), og jeg mÄ innrÞmme at jeg liker hennes komposisjonsevner bedre enn pianospillet. For hun skriver noen riktige «racere» av noen lÄter, hvor musikerne fÄr kjÞrt seg kraftig, ogsÄ denne gangen, hvor de fleste musikerne bidrar. I fÞrstelÄta, Unexpected Incident», refererer til den japanske regjeringens reaksjoner etter atomulykken i Fukushima i 2011, og her har jeg en mistanke om at det er «gemalen» Natsuki Tamura som leverer kruttsterkt trompetspill, mens pÄ andresporet, tittelsporet «Ninety-Nine Years» er det Jan Roder, en av Tysklands absolutt ledende bassister, fÄr kjÞrt seg kraftig i en relativt lang intro, fÞr Paulina Owczarek blander seg inn og tar det hele litt ned. LÄt-tittelen er visstnok tilegnet Fujiis svigermor og hennes «husbond», og jeg er ikke sikker pÄ om alle svigermÞdre hadde vÊrt like begeistret over Ä fÄ en sÄpass fri og freidig hyllest. En av tenorsaksofonistene, eller er det begge, leverer fint her, fÞr hele ensemblet kommer inn og legger seg bak de heftige saksofonene.

I «On My Way» fÄr vi Tamuras elektronikk, sammen med trommer i starten, som gir et litt annet, men fremdeles relativt lÞst inntrykk. Dette er en relativt lang komposisjon, hvor jeg synes det er en del «langhalm». Den kunne vÊrt strammet kraftig inn for Ä fÄ mer energi ut av lÄta. NÄ blir det veldig mye, litt enerverende trommespill som ikke gir meg stort.

«Oops!», er ei heftigere lÄt, som kan minne litt om «Þset» i Vienna Art Orchestra for mange Är siden. Her fÄr vi en heftig saksofonsolo fra Schubert i post-Coltrane-stilen som fascinerer, og som egentlig bÊrer hele komposisjonen, mens sistesporet, «Follow The Idea» dessverre ikke gir meg all verden, pÄ tross av at det skjer en del spennende ting innimellom pausene.

NÄr jeg fylte 60 arrangerte jeg en fest for venner og familie. Kan hende hadde det vÊrt en fordel om Fujii hadde tatt feiringen ned en smule, og ikke absolutt skulle komme med en ny innspilling hver mÄned. Det skal mye til Ä kunne leverer 12 forskjellige produksjoner i lÞpet av et Är, hvor alle skal holde den kvaliteten man som platelytter forventer. «Ninety-Nine Years» innfrir dessverre bare delvis.

Jan Granlie

Satoko Fujii (dir), Matthias Schubert (ts), Gebhard Ullman (ts), Paulina Owczarek (bs), Richard Koch (tp), Lina Allemano (tp), Natsuki Tamura (tp), Matthias MĂŒller (tb), Jan Roder (b), Michael Griener (dr), Peter Orins (dr)

Skriv et svar