Nye skiver og bĂžker


flere skiver og bĂžker...

VĂ„re podkaster


flere podkaster ...

Skiver du bĂžr ha


flere anbefalte skiver...

VĂ„re beste klipp


flere filmer...

Ledere og debattinnlegg


flere debattinnlegg...

VĂ„re beste video-klipp

Vestavind med Ny Bris styrke

I 2022 var det 40 Är siden Ny Bris blÄste for fÞrste gang.


Ny, Ny Bris, 2022.

Det mÄtte jo markeres pÄ Nattjazzen. Under Nattjazzen i 2022 ble det avholdt en konsert for Ä markere at det var 40 Är siden at Dag Arnesen og hans samarbeidspartnere lanserte bandprosjektet Ny Bris. Albumet med samme navn ble spilt inn i Talent Studio tidlig i januar 1982, et album som ble den andre utgivelsen pÄ den nye labelen ODIN som Norsk Jazzforbund hadde lansert Äret fÞr for Ä sikre norske jazzmusikere muligheter til Ä fÄ utgitt sin musikk. Det var det fÞrste fullengde jazzalbumet spilt inn av musikere med basis i Olav Kyrres by, Bergen.

Med Ny Bris fikk Norge endelig sin vestkystjazz pÄ plate. Med Ny Bris ble Arnesen, sammen med Olav Dale, Per JÞrgensen, Ole Thomsen, KÄre Garnes og Frank Jakobsen nasjonale navn. Ny Bris viste publikum at det ble skapt jazz av hÞy kvalitet ogsÄ utenfor Ringveien rundt Oslo og vest for vannskillet. Her var nye musikere som ikke bare kom til Ä prege vestkystjazzen og lokale musikktradisjoner i Ärene framover, men som ogsÄ, sammen med en rekke andre, etablerte Hansastaden som en jazzby, fullt pÄ linje med andre jazzbyer i dette landet.

Med det nye albumet i boks, spilte Ny Bris pÄ ettervinteren samme Äret pÄ Fantoft-kroa ved Fantoft Studentby. NRK var pÄ plass og tok opp konserten, som ble sendt fÞrste gangen 6. april 1982. I programmet fra 1982 kan du hÞre

1. Zeynebim (tyrkisk folkevise)
2. Til en stakkars gammel kone (D. Arnesen) — starter ved 13:00
3. Safari (O. Thomsen) — starter ved 17:54
4. Den siste timen (P. JĂžrgensen) — starter ved 27:33
5. Urolig tango (D. Arnesen) — starter like etter 34:00

I 2022 markerte Nattjazzen Ny Bris‘ fĂžrtiĂ„rsjubileum med Ă„ be Dag Arnesen Ă„ sette sammen et band med tilknytning til Bergen og Vestlandsmusikken, for Ă„ framfĂžre musikken til Ny Bris, pĂ„ en mĂ„te som var aktuell for 2022. Arnesen tok med seg Elisabeth Lid TrĂžen og Aksel RĂžed pĂ„ saksofoner, Hans Marius Andersen pĂ„ trompet, Arne Toivo pĂ„ bass og Sigurd Steinkopf pĂ„ trommer. Alle de unge musikerne har sin bakgrunn fra Grieg-akademiet. Og 2022-bandet fikk selvfĂžlgelig navnet Ny, Ny Bris.

I lokalet Sardinen framfÞrte de lÄter fra 1982, i nye arrangement, tilpasset en ny besetning. I det nye programmet kan du hÞre

1. Urolig tango (utdrag, tema som intro og et utdrag, samt slutten, redigert sammen med et intervju med Arnesen og Lid TrĂžen
2. En sint glad marsj — mot swingen
3. Skumring / De gamle synger
4. Zeynebim

Nyt programmene i vinduene nedenfor.

Johan Hauknes

 


Ny Bris fra Fantoft-kroa februar-mars 1982.


Ny, Ny Bris i Sardinen, USF Verftet, 27. mai 2022.