
Den danske vokalisten Janne Mark har nÊrmest spesialisert seg pÄ musikk som kan plasseres innenfor den danske salmetradisjonen, som bÄde er lang og innholdsrik. Det er mange av de salmene vi kjenner fra bÄde Sverige og Norge som, i utgangspunktet kommer fra Danmark. Men pÄ sin nye utgivelse, fÄr vi ikke stifte bekjentskap med de salmene vi kjenner fra den danske sangskatt, men mye heller salmer hun har laget selv, sammen med ett par av Arve Henriksens komposisjoner, pluss noe hun har hentet fra utlandet.
Hennes forrige plate, «Pilgrim», kom i 2018, med stort sett de samme musikerne hun samarbeider med nÄ. «Pilgrim» fikk gode anmeldelser stort sett over hele linjen, ogsÄ her pÄ salt peanuts*, og vÄr anmeldelse kan du lese HER. Den forrige platen ble nominert til «beste danske vokaljazz-utgivelse» og ble ogsÄ premiert av Statens Kunstfond.
Det er ingen tvil om at den norske trompeteren Arve Henriksen, spiller en viktig rolle pĂ„ den nye innspillingen. Hans sarte og vakre trompetspill glir sammen med Marks vokal som hadde de aldri gjort annet. Henriksen er jo en slags kameleon innenfor det moderne trompetsprĂ„ket, med blant annet medvirkning i bandet Supersilent langt der ute til venstre, og sine soloprosjekter og samarbeid med mange av de sĂ„kalte «Punkt»-musikerne. I tillegg har hun, som pĂ„ forrige innspilling, med seg pianisten Henrik Gunde og bassisten Esben Eyermann, pluss fiolinistyen Nils Ăkland og trommeslageren BjĂžrn HeebĂžll.
Vi fĂ„r 11 salmer og lĂ„ter, som Ă„pner med to komposisjoner gjort av Mark, «Altid allerede elsket» og «Har dĂžden tagetnoget fra dig sĂ„ giv det tilbage», med tekst av Naja Marie Aidt, fĂžr vi fĂ„r den tradisjonelle og ytterst fine «Kingsfold, Marks «July», Henriksens nydelige «Psalm For A Tree», en typisk Henriksen-komposisjon, hvor han resiterer teksten pĂ„ en fin mĂ„te, pĂ„ norsk, den tradisjonelle, galliske «Taladh Chriosta», med tekst av John L. Bell, den tradisjonelle norske «O du min Immanuel», Marks vakre «Ny begyndelse», Henriksens «Psalm For A Tree II» med mer resitasjon og utsĂžkt trompetspill og Marks «Both In The World And Yet Outside It», hvor man fĂžr en fĂžlelse av at det er en lĂ„t Kira Skou kunne gjort sammen med Maria Faust pĂ„ deres duoplate, fĂžr de avslutter med Marks «LĂŠngselsvise», som er den perfekte avslutning pĂ„ en nydelig plate. Lytt bare til Marks fine tekst, sammen med Gundes pianospill, Ăkland hardingfele og Henriksens magiske trompettoner.
Hele veien er dette musikk som passer perfekt i et kirkerom, uten altfor mye romklang i veggene. Og jeg gleder meg til Ä hÞre dem i Brorsons kirke under Vinterjazz 2021, hvis koronaen har trukket seg tilbake innen da. Alle lÄtene har en slags sammenheng, som fascinerer, og vi settes unektelig i en god, og litt sakral stemning av Ä lytte til musikken. Marks stemme passer perfekt inn i dette stoffet. Hun presser aldri stemmen inn i omrÄder hun ikke takler, men befinner seg hele tiden godt innenfor komfortomrÄdet. Og henne stemme asser perfekt inn i det man kan kalle den britiske folkemusikken.
Og med Arve Henriksen som medspiller i front, har hun funnet en samarbeidspartner som er perfekt til denne musikken. I tillegg fungerer Gunde aldeles utmerket som pianist og utĂžver av harmoniumet, pluss mellotron og vibrafon, der det er behov for det. Jeg hadde kanskje hĂ„pet Ă„ fĂ„ hĂžre mer fra Nils Ăkland i sammenhengen, men han er ikke en musiker som velger Ă„ stikke seg fram altfor mye. Han er en typisk «lagspiller» i denne sammenhengen, og leverer fine innspill der han skal. Og introen pĂ„ «Ny begyndelse» er bare nydelig. Og bakerst styrer Eyermann og HeebĂžll det rytmiske med stoisk ro.
Jeg synes Mark og bandet har utviklet seg ytterligere siden deres forrige album. Jeg fÞler det er en sikrere Mark vi fÄr hÞre, samtidig som denne instrumentsammensetningen passer perfekt til musikken.
Nydelig!
Jan Granlie
Janne Mark (v), Arve Henriksen (tp, elec, res), Nils Ăkland (hard.vio, viola dâamore, vio), Henrik Gunde (p, harm, mellotron, vib), Esben Eyermann (b), BjĂžrn HeebĂžll (dr)