Nye skiver og bĂžker


flere skiver og bĂžker...

VĂ„re podkaster


flere podkaster ...

Skiver du bĂžr ha


flere anbefalte skiver...

VĂ„re beste klipp


flere filmer...

Ledere og debattinnlegg


flere debattinnlegg...

PĂ„ skive

MELANOIA & QUATUOR IXI

«Red»
BMC CD 238

Kombinasjonen av jazz og strykere fungerer etter min mening ikke veldig ofte. Ofte fÄr musikerne problemer med Ä definere om resultatet skal vÊre pÄ de klassiske musikerne eller jazzmusikernes premisser, sÄ veldig ofte ender man opp i et ingenmannsland som hverken gavner jazzen eller den klassiske musikken.

Men noen ganger fungerer det, og da blir musikken ofte bÄde spennende og original. Og nettopp det er resultatet av kvartetten Melonaias, som bestÄr av Hayden Chrisholm (s), Ronny Graupe (g), Achim Kaufmann (p) og Dejan Terzic (dr, perc), samarbeid med strykekvartetten Quatour, med Régis Huby (vio), Théo Caccaldi (vio), Guillaume Roy (viola) og Atsushi Sakai (c), pÄ platen «Red».

All musikken, med unntak av to spor, er komponert av Luzia von Wyl, en ung, sveitsisk pianist, som debuterte pÄ plate med sitt Luzia von Wyl Ensemble og platen «Frost» pÄ HatHut i 2014.

All musikken er moderne, bÄde det som kan regnes som ren jazz og det som heller mot det klassiske. Hele veien er musikken ekspressiv, omtrent som Philip Glass, uten alle hans sÊrpregede gjentagelser. Musikerne gÄr pÄ med entusiasme og pÄgangsmot, noe man kan hÞre pÄ resultatet, for her er det glede i hvert strÞk hos strykerne og blant de fire «jazzmusikerne», synes jeg Christholm utmerker seg med fint saksofonspill.

Men hele veien er dette en fin enhet. Det er musikk som har mange lag og forskjellige dimensjoner. Jeg har sagt at den er ekspressiv, men ogsÄ utforskende, engasjerende og det er musikk med energi og trÞkk. Musikerne ligger tett pÄ hverandre, og komposisjonene er strÄlende, med flere strekk hvor mye overlates til den enkelte solist, slik god jazz skal vÊre.

Men hele veien er det komposisjonene til von Wyl som stÄr i hÞysetet, og de er som skrevet til nettopp disse musikerne, noe som gjÞr at de fungerer nÊrmest perfekt. Det virker som hver tone av det skrevne stoffet er skrevet til akkurat disse musikerne, med deres styrker og svakheter i bakhodet i komposisjonsprosessen, slik at det endelige «verket» blir bra.

Og det samlede resultatet er strÄlende! Vi mÞter fire jazzmusikere som kan sitt hÄndverk til fingerspissene, sammen med en fantastisk strykekvartett, som kommuniserer som om de aldri har gjort annet enn Ä spille sammen.

At denne platen er kommet ut pÄ det ungarske selskapet BMC, kan kanskje vÊre litt synd. Det forhindrer mange, sÊrlig her oppe i nord, Ä stifte bekjentskap med dette strÄlende prosjektet. Men den er garantert mulig Ä bestille pÄ nettet, noe mange bÞr gjÞre, for dette var original og spenstig musikk det gÄr lang tid mellom hver gang man hÞrer.

Jan Granlie

Hayden Chrisholm (s), Ronny Graupe (g), Achim Kaufmann (p), Dejan Terzic (dr, perc), Régis Huby (vio), Théo Caccaldi (vio), Guillaume Roy (viola), Atsushi Sakai (c)

Skriv et svar