Innlegg

Sterk start på 2020 på Klub Primi

Programmet for Klub Primi i H15 i Kødbyen i København, er klart, og det ligger an til flere spennende tirsdagskvelder i klubben i januar og gjennom VinterJazz i februar:

7.januar  Nytårskur

19:30-20:30 Free champagne + non-alcoholic

20:00 Qarin Wikström New Year’s Address

20:30 Jagd/Duelund
Maria Jagd, violin; Ida Duelund, double bass

21:30 Our Hearts as Thieves
Eliot Cardinaux, poetry, piano; Jonas Engel, reeds; Asger Thomsen, double bass; Etienne Nillesen, snare drum

22:15 New Year’s Greetings to Copenhagen
Torben Ulrich & Søren Kjærgaard live transmission from San Fransisco

22:30 Goldie Hawn
Taus Bregnhøj, layers; Lisen Larsen, layers

 

14. januar.

CarlsenKalas

Musiker og komponist Morten Carlsen fyller 70 år

19:30-20:30 Wine & Tapas

20:00 Birthday speeches performed by P.C.Asmussen

20:30 In the Flow
Michala Østergaard Nielsen, drums; Irene Becker, keys; Tomo Jacobson, double bass; Morten Carlsen, reeds

21:15 Ewa Jacobsson Solo + DJ’ing and Recycling the Future
Ewa Jacobsson, voice, electronics; Morten Carlsen, electronics

22.00 soNu Plays the Music of Wadada Leo Smith
Nina Eidsheim, voice, electronics; Gustavo Aguilar, percussion, electronics; Morten Carlsen, clarinet, taragot

22:45 Evading Definition for Half a Century
Peter Friis Nielsen, electric bass; Claus Bøje, drums; Pierre Dørge, electric guitar

 

21. januar

20:30 Corsini’s Body Waves
Agnes Grelinger, dance; Federico Corsini, double bass

21:30 Küchen/Draksler/Øyunn
Martin Küchen, saxophones; Kaja Draksler, piano; Siv Øyunn Kjenstad, drums

22:30 Teller/Lyregaard
Jørgen Teller, Levin acoustic guitar, electronics; Birgitte Lyregaard, voice

 

28. januar Doors open 19:30, release for Nils Bo Davidsen

20:30 Hverdagsforvandlinger
Nils Bo Davidsen, cello

21:30 Sui, Sui
Tanja Schlander, vocal, percussion; Lise Westzyntius, vocal; Soma Allpass, cello; Maria Dybbroe, saxophone; Julija Morgan, viola

22:30 MELT
Nicolai Kaas Claesson, double bass; Jeppe Højgaard, saxophones, clarinet; Anders Vestergaard, drums; Rasmus Kjær, piano

 

4 februar VinterJazz Warm Up

20:15 T.S. Høeg performs Vinterjazzdigte

20:30 Skyggen
Mija Milovic, keyboards, voice, guitar; Oliver Laumann, drums, percussion; Lars Bech Pilgaard, guitar, banjo

21:30 Kimestad/Gropper Synth Band
Erik Kimestad, trumpet; Philipp Gropper, tenor saxophone; Rasmus Kjær, synth; Greta Eacott, percussion, drums; Cornelia Nilsson, percussion, drums

22:30 Extemporize Orchestra
Birgitte Lyregaard, vocal; Asger Thomsen, double bass; Erik Kimestad, trumpet; Cornelia Nilsson, drums; Henrik Olsson, guitar; Ola Rubin, trombone; Carolyn Goodwin, bass clarinet; Kristian Tangvik, tuba; Maria Dybbroe, saxophone; Signe Emmeluth, alto saxophone; Nana Pi, conductor

 

11. februar VinterJazz

20:30 Sulkunen/Pontoppidan
Johanna Elina Sulkunen, vocal; Randi Pontoppidan, vocal

21:30  IKI + Pontoppidan
Randi Pontoppidan, vocal, electronics; Johanna Sulkunen, vocal, electronics; Guro Tveitnes, vocal, electronics; Anna Mose, vocal, electronics; Julie Hjetland, vocal, electronics; Kamilla Kovacs, vocal, electronics

22:30 Kahina Orchestra
Randi Pontoppidan, vocal, composition; Johanna Sulkunen, vocal, composition; Guro Tveitnes, vocal; Anna Mose, vocal; Julie Hjetland, vocal; Kamilla Kovacs, vocal; Carolyn Goodwin, bass clarinet; Mika Persdotter, viola; Anne Andersson, trumpet; Maria Dybbroe, saxophone; Ida Bach Jensen, double bass

 

18. februar  VinterJazz
Doors open 19, 4 concerts!

19:30 Swell/Anker
Steve Swell, trombone; Lotte Anker, saxophones

20:30 Nuaia
Sofie Norling, vocal, live electronics; Mika Forsling, electric guitar, mbira, hankdrum, live electronics; Michala Østergaard-Nielsen, drums, percussion, vibraphonette

21:30 Ullén/Petrini/Jernberg
Lisa Ullén, piano, Anna Petrini, recorder; Sofia Jernberg, voice

22:30 Dörner/Lyregaard/Lea
Axel Dörner, trumpet; Birgitte Lyregaard, voice; Marthe Lea, saxophones

 

25. februar

20:30 Crush String Collective
Maria Jagd, violin; Pauline Hogstrand, viola; Mika Persdotter, viola; Oda Dyrnes, cello; Julija Morgan, violin; Tove Bagge, viola

21:30 Treshold
Mette Nadja Hansen, Karoline Wallace, Joao Neves, vocals; Peter Bruun, drums; Julius Windisch, computer, piano

22:30 Draksler/Ex
Kaja Draksler, piano; Terrie Ex, electric guitar