Nye skiver og bøker


flere skiver og bøker...

Våre podkaster


flere podkaster ...

Skiver du bør ha


flere anbefalte skiver...

Våre beste klipp


flere filmer...

Ledere og debattinnlegg


flere debattinnlegg...

Innlegg

Årets plater 2020

Det går mot et nytt år, og vi har vært gjennom kanskje det verste året i vår tid, med pandemi, nedstenginger og en sterk begrensing i konserttilbudet over hele Europa. Da er det godt vi har hatt muligheter for å skaffe oss plater hos våre standhaftige platepushere, selv om man på sluttene av året, dessverre mistet Oslos ledende og hyggeligste plateforretning, Bare Jazz. For Oslo er det etter vårt syn en kulturell katastrofe. Men man får de politikerne man velger, og de som styrer Norge i dag, har ikke tatt nok hensyn til de som nesten med livet som innsats, har kjempet en kamp gjennom pandemien for å tilby kunder trøst i galskapen. Men det var ytterst hyggelig så lenge det varte, men vi skulle gjerne hatt dette «vannhullet» for god musikk i mange år framover. (Stor takk til Bodil, Tom og alle de gode medhjelperne). I tillegg til håpløse kultur- og næringspolitikere har også strømmetjenestene også i år vært med på å drepe plateforretninger rundt om. Og la oss bli enige om at de plateforretningene som nå er tilbake skal leve i 2021 og mange år framover. La oss støtte dem, kjøpe plater, slå av en prat med de bak disken, og ikke la strømmetjenestene rane musikere for sårt tiltrengte penger, og stenge de få spesialforretningene som er tilbake.
Så vårt beste tips til julegaver i 2020, er å kjøpe din favorittplate i en av de standhaftige plateforretningene, til noen du vil glede!

Vi har satt oss ned med årets platebunker, og hver av våre gratis arbeidende medarbeidere har plukket sine 25 favoritter fra året som er gått. Og her følger de platene som salt peanuts*-staben likte best i 2020 (med vedlagte anmeldelser i de tilfellene vi har anmeldt platene på vår site):

Johan Hauknes:
SVEN-ÅKE JOHANSSON «Shlingerland / dynamische Schwingungen» [TROST RECORDS]
(anmeldt HER)
ERLEND APNESETH «Fragmentarium» [HUBRO]
(anmeldt HER)
SIGURD HOLE «Lys/Mørke» [ELVESANG]
(anmeldt HER)
TORBJÖRN ZETTERBERG & DEN STORA FRÅGAN «Are You Happy?» [MOSEROBIE]
(anmeldt HER)
GARD NILSSEN’S SUPERSONIC ORCHESTRA «If You Listen Carefully The Music Is Yours» [ODIN RECORDS]
(anmeldt HER)
ANDREAS RØYSUM ENSEMBLE «Andreas Røysum Ensemble» [MOTVIND]
(anmeldt HER)
DANIEL BINGERT «Berit in Space» [MOSEROBIE]
(anmeldt HER)
FIRE! ORCHESTRA «Actions for free jazz orchestra» [RUNE GRAMOFON]
(anmeldt HER)
WALDEMAR 4 «The buoy and the sea» [AMP]
(anmeldt HER)
JAN SIMONSEN QUINTET «Jan Simonsen Quintet» [JAZZAGGRESSION]
(anmeldt HER)
LARGE UNIT & FENDIKA «Ethiobraz» [PNL RECORDS]
(anmeldt HER)
JOHN COLTRANE QUARTET «Impressions Graz 1962» [HAT HUT RECORDS / EZZ-THETICS]
(anmeldt HER)
JOHN PÅL INDERBERG TRIO «Radio Inderberg» [AMP]
(anmeldt HER)
NYMO / THORMODSÆTER / NYGÅRD «Way Out West» [SWEET MORNING MUSIC]
(anmeldt HER)
KULLHAMMAR / HEIKINHEIMO / MEAAS SVENDSEN / AALTONEN «The Father, The Sons & The Junnu» [MOSEROBIE]
(anmeldt HER)
KALLE MOBERG «The Tokyo Sessions Volume 1: Unheard-of» [KAMO RECORDS]
(anmeldt HER)
NEON ION «Heart Echoes» [JAZZLAND]
(anmeldt HER)
HEDVIG MOLLESTAD «Ekhidna» [RUNE GRAMMOFON]
(anmeldt HER)
CARTER / SHIPP / PARKER / CLEAVER «Welcome Adventure! – Vol.1» [577 RECORDS]
anmeldt HER)
MOSKUS «Live på Victoria» [EARTHLY HABIT]
(anmeldt HER)
ALBERT AYLER TRIO «1964 Prophecy Revisited» [EZZ-THETICS]
(anmeldt HER)
FRED HERSCH «Songs From Home» [PALMETTO RECORDS]
(anmeldt HER)
EGIL KAPSTAD «Live at Molde Jazz» [PONCA JAZZ RECORDS]
(anmeldt HER)
THELONIOUS MONK «Palo Alto» [IMPULSE!]
(anmeldt HER)
ELIN FORKELID «Plays for Coltrane» [SAIL CABIN RECORDS]
(anmeldt HER)

 

Eyal Hareuveni:
ANNA HÖGBERG ATTACK «Lena» [OMLOTT]
(anmeldt HER)
TORBJÖRN ZETTERNERG & DEN STORA FRÅGAN «Are You Happy?» [MOSEROBIE]
(anmeldt HER)
LISA ULLÉN & NINA DE HENEY «Hydrozoa» [FOUND YOU RECORDINGS]
TANIA GIANNOULI TRIO «In Fading Light» [RATTLE]
(anmeldt HER)
SUSAN ALCORN QUINTET «Pedernal» [RELATIVE PITCH]
(anmeldt HER)
NATE WOOLEY «Seven Storey Mountain VI» [PYROPLASTIC]
(anmeldt HER)
MARY HALVORSON’S CODE GIRL «Artlessly Falling» [FIREHOUSE 12]
(anmeldt HER)
VILDE&INGA «How Forests Think» [SOFA]
(anmeldt HER)
LUÍS VICENTE «Maré» [CIPSELA]
(anmeldt HER)
KAZE & IKUE MORI «Sand Storm» [CIRCUM DISC/LIBRA]
(anmeldt HER)
THUMBSCREW «The Anthony Braxton Project» [CUNEIFORM]
(anmeldt HER)
ZEITKRATZER & MARIAM WALLENTIN «The shape of Jazz to Come» [ZEITKRATZER]
(anmeldt HER)
DUO AB BAARS-JOOSTBUIS «Moods for Roswell» [WIG]
(anmeldt HER)
EVA LINDAL/ANNA LINDAL «Bäver» [DISORDER]
(anmeldt HER)
HERMIONE JOHNSON «Tremble» [RELATIVE PITCH]
ALSO (KATHARINA ERNST & MARTIN SIEWERT) «Live in Celovec» [TROST]
(anmeldt HER)
BALLISTER «Znachki Stilyag» [AEROPHONIC]
ERNSTALBRECHT STIEBLER «Für Biliana» [ANOTHER TIMBRE]
POLWECHSEL / KLAUS LANG «Unseen» [EZZ-THETICS]
KIM MYHR &  AUSTRALIAN ART ORCHESTRA «Vesper» [HUBRO]
(anmeldt HER)
ENTR’ACTE «Soigne Ta Droite» [AUDIOGRAPHIC]
GORDON GRDINA’S THE MARROW «Safar-e-Daroon» [SONGLINES]
BURKHARD STANGL & DIEB13 «Jardin Des Bruits» [MIKROTON]
MARK SOLBORG «Tungemål I & II» [ILK]
JÜRG FREY «l’air, l’instant – deux pianos» [ELSEWHERE]


Lars Mossefinn:

KEITH JARRETT «Budapest Concert» [ECM]
(anmeldt HER)
ERLEND APNESETH «Fragmentarium» [HUBRO]
(anmeldt HER)
SIGURD HOLE «Lys/Mørke» [ELVESANG]
(anmeldt HER)
GARD NILSSEN’S SUPERSONIC ORCHESTRA «If You Listen Carefully The Music Is Yours» [ODIN RECORDS]
(anmeldt HER)
ANDREAS RØYSUM ENSEMBLE «Andreas Røysum Ensemble» [MOTVIND]
(anmeldt HER)
MINO CINELU & NILS PETTER MOLVÆR «Sulamadiana» [MORDERN RECORDINGS]
(anmeldt HER)
SOLVEIG SLETTAHJELL «Come In From The Rain» [ACT]
(anmeldt HER)
WALDEMAR 4 «The buoy and the sea» [AMP]
(anmeldt HER)
INGRID LAUBROCK & KRIS DAVIS «Blood Moon» [INTAKT RECORDS]
(anmeldt HER)
MATS EILERTSEN & TRIO MEDIAEVAL «Memorabila» [NXN RECORDINGS]
(anmeldt HER)
CHRISTIAN WALLUMRØD ENSEMBLE «Many» [HUBRO]
(anmeldt HER)
JOHN PÅL INDERBERG TRIO «Radio Inderberg» [AMP]
(anmeldt HER)
NYMO / THORMODSÆTER / NYGÅRD «Way Out West» [SWEET MORNING MUSIC]
(anmeldt HER)
TIM BERNE’S SNAKEOIL «The Fantastic Mrs. 10» [INTAKT RECORDS]
(anmeldt HER)
HEGGE «Feeling» [PARTICULAR RECORDINGS]
PER ODDVAR JOHANSEN «The Quiet Cormorant» [LOSEN RECORDS]
(anmeldt HER)
HEDVIG MOLLESTAD «Ekhidna» [RUNE GRAMMOFON]
(anmeldt HER)
JOHN SCOFIELD «Swallow Tales» [ECM]
(anmeldt HER)
MOSKUS «Live på Victoria» [EARTHLY HABIT]
(anmeldt HER)
FÖRNUFT OCH KJÄNSLA «Händelse» [HOOB RECORDS]
ANJA LECHNER / FRANCOIS COURTURIER «Lontano» [ECM]
(anmeldt HER)
EGIL KAPSTAD «Live at Molde Jazz» [PONCA JAZZA RECORDS]
(anmeldt HER)
THELONIOUS MONK «Palo Alto» [IMPULSE!]
(anmeldt HER)
VOICE & STRINGS & TIMPANI «Voice & Strings & Timpani» [HUBRO]
(anmeldt HER)

 

Jan Granlie:
MARIA KANNEGAARD TRIO «Sand i en vik» [JAZZLAND]
(anmeldt HER)
LARGE UNIT & FENDIKA «Ethiobraz» [PNL RECORDS]
(anmeldt HER)
PER ODDVAR JOHANSEN «The Quiet Cormorant» [LOSEN RECORDS]
(anmeldt HER)
ANNA HÖGBERG ATTACK «Lena» [OMLOTT]
(anmeldt HER)
INSTANT COMPOSERS POOL & NIEUW AMSTERDAMS PEIL «de hondemepper» [ICP]
(anmeldt HER)
ROOTS MAGIC «Take Root Among the Stars» [CLEAN FEED]
(anmeldt HER)
JAMES BRANDON LEWIS / CHAD TAYLOR «Live in Willisau» [INTAKT RECORDS]
(anmeldt HER)
SKARBØ | LJUNGKVIST | DAVIS | VÅGAN «Inland Empire»[CLEAN FEED]
(anmeldt HER)
PATTY WATERS «An Evening in Houston» [CLEAN FEED]
(anmeldt HER)
KAJA DRAKSLER OCTET «Out for Stars» [CLEAN FEED]
(anmeldt HER)
FRODE GJERSTAD TRIO + 1 «Forgotten City» [PNL RECORDS]
(anmedt HER)
INGRID LAUBROCK / KRIS DAVIS «Blood Moon» [INTAKT RECORDS]
(anmeldt HER)
MATTHEW SHIPP «The Piano Equation» [TAO FORMS]
(anmeldt HER)
KENNY WARREN TRIO «in the heat» [WHIRLWIND RECORDINGS]
(anmeldt HER)
WHO TRIO «Strell» [CLEAN FEED]
(anmeldt HER)
MIKKEL PLOUG «Balcony Lullabies» [STUNT RECORDS]
(anmeldt HER)
DANE TS HAWK «Can I Share This With You» [ESCHO]
(anmeldt HER)
JAMES BRANDON LEWIS QUARTET «Molecular» [INTAKT RECORDS]
(anmeldt HER)
MARY HALVORSON’S CODE GIRL «Artlessly Falling» [FIREHOUSE 12 RECORDS]
(anmeldt HER)
CAKTUS «Under solen» [BAREFOOT RECORDS]
(anmeldt HER)
EGIL KAPSTAD «Live at Molde Jazz» [PONCA JAZZ RECORDS]
(anmeldt HER)
DAVE GISLER TRIO WITH JAIMIE BRANCH «Zurich Concert» [INTAKT RECORDS]
(anmeldt HER)
FRED HERSCH «Songs From Home» [PALMETTO RECORDS]
(anmeldt HER)
BJØRN MARIUS HEGGE TRIO «Standards» [PARTICULAR RECORDING]
(anmeldt HER)
DON CHERRY «Om Shanti Om» [BLACK SWEAT RECORDS]
(anmeldt HER)